7.7 C
Chicago
niedziela, 28 lutego, 2021

Gubernator J.B. Pritzker podpisał reformę wymiaru sprawiedliwości w Illinois

Popularne

Gubernator J.B. Pritzker podpisał w poniedziałek reformę wymiaru sprawiedliwości i policji. Ustawa nr. 3653 została zatwierdzona przez legislaturę Illinois w styczniu tego roku.

 

Gubernator Illinois powiedział, że zmiany stanowią „przełomowy krok” w dążeniu do demontażu systemowego rasizmu z jakim mamy do czynienia w Stanach Zjednoczonych. „Podstawą reformy były przypadki brutalności policji i dyskryminacji jakie miały miejsce w tym strasznym roku pandemii” – zaznaczył Pritzker.

Wśród pokrzywdzonych przez niesprawiedliwy system wymienił między innymi nazwiska Georga Floyda, Breonny Taylor i Laquana McDonalda. Wszyscy zginęli podczas interwencji policji. Laquan McDonald został zastrzelony przez chicagowskiego policjanta w październiku 2014 roku.

Na podstawie reformy zniesiona zostanie także kaucja, która umożliwi zwolnienie przez sąd osób jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy. Zapis nie dotyczy jednak podejrzanych o popełnienie brutalnych przestępstw lub osób w przypadku których istnieje możliwość ucieczki. Zasady wyznaczania kaucji zmieniono ponieważ osoby o niskich dochodach, które dopuściły się złamania prawa nie były w stanie zapłacić poręczenia majątkowego. Z tego powodu do czasu rozprawy pozostawały w więzieniach. Dotyczyło to nawet osób, które dopuściły się niegroźnych przestępstw.

Ponadto policjanci będą pociągani do odpowiedzialności w przypadku nieuzasadnionych działań. Funkcjonariusze będą także zobowiązani do noszenia kamerek, rejestrujących ich działania podczas interwencji. Reforma zapewnia większą przejrzystość działania policji oraz określa prawa więźniów i osób zatrzymanych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

 

BK

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane