13.2 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Repolonizacja mediów na posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu wiceminister Jarosław Sellin zapowiedział zmiany w prawie ograniczające dominację zagranicznego kapitału w mediach. „Kapitał nie ma narodowości”, „chcecie położyć łapę na mediach” – ripostowali posłowie opozycji.

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu zdominował temat repolonizacji mediów. Wielu polityków PiS w minionych miesiącach zwracało uwagę na to, że polski rynek medialny nie jest należycie chroniony przed nadmiernym wpływem obcego kapitału. Obecny na posiedzeniu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego zapowiedział zmianę tego stanu rzeczy, począwszy od rynku prasowego. – Wystąpiliśmy do KRRiT oraz UOKIK o przeanalizowanie sytuacji i diagnozę. Będziemy pracować nad rozwiązaniami prawnymi, żeby zapobiec dominacji obcego kapitału, tym bardziej, że jest wrażliwy politycznie – mówił Sellin, zapewniając, że przyjęte rozwiązania będą zgodne z prawem unijnym w tym zakresie.

Przewodnicząca komisji Elżbieta Kruk cytując rozpoczynając posiedzenie zwróciła uwagę, że Polska jest ewenementem światowym, jeśli chodzi o koncentrację obcego kapitału w mediach, a istniejące regulacje antymonopolowe nie gwarantują dostatecznie obrony rodzimych mediów. Zaznaczyłajednak, że rządzącym nie chodzi o wprowadzanie gotowych rozwiązań, a debatę ze wszystkimi środowiskami. – Jeśli nie będziemy w stanie prowadzić debaty w tej komisji i nad tym zagadnieniem, to znak, że jesteśmy w bardzo złej sytuacji – zapewniała Kruk. Posłowie opozycji zarzucali rządzącym, że chcą dokonać „skoku” na prywatny kapitał i podporządkować media w podobny sposób, jak stało się to z telewizją publiczną.

Wykładająca ekonomikę mediów posłanka Barbara Bubula uspokajała, że prawie wszystkie kraje UE wypracowały regulacje w tym zakresie, zaś wiceprzewodniczący komisji Krzysztof Mieszkowski zastanawiał się, czy takie przepisy nie naruszają unijnego zakazu nakładania regulacji na spółki, również medialne. – Polski rynek medialny jest świetnym przykładem pluralizmu przekazu, kontentu, światopogląd – nie niszczmy tego – zaapelował poseł .Nowoczesnej.

Maciej Deja AIP, Fot. Adam Guz

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520