Raport. Polacy mają problem z cyberbezpieczeństwem

Raport. Polacy mają problem z cyberbezpieczeństwem

92 procent Polaków ma lub korzysta z telefonu komórkowego, wynika z badania Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa. Ponad połowa Polaków (55 procent) właśnie w telefonie przechowuje najważniejsze dane.

Jednocześnie 6 procent osób korzysta na telefonach z oprogramowania antywirusowego. Czterech na pięciu Polaków deklaruje, że ich telefonu nie chroni żadne oprogramowanie. 21 procent z nas przechowuje dane w komputerze. 89 procent użytkowników komputerów deklaruje, że korzysta z ochrony programu antywirusowego.

Zdaniem autorów raportu zabezpieczenie jest ważne, ponieważ każdej godziny na święcie dochodzi do około tysiąca zorganizowanych cyberataków. Z badania dla Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa wynika, że 9 procent Polaków stało się celem różnych form cyberataku, jak zablokowanie konta czy kradzież danych. Jednocześnie, jak wskazują autorzy opracowania, Polacy zbyt rzadko zmieniają hasła. Jedna czwarta z nas robi to raz w miesiącu bądź co kwartał.

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor Instytutu Krzysztof Gawkowski, Polacy potrzebują edukacji na temat cyberbezpieczeństwa. Chodzi zarówno o ochronę urządzeń oprogramowaniem antywirysowym, jak i świadomość dotycząca zmiany haseł. Rozmówca Polskiego Radia radzi między innymi ochronę urządzeń, ale także nieotwieranie elektronicznej korespondencji nieznanego pochodzenia oraz zmianę haseł przynajmniej raz w miesiącu.

Instytut szacuje, że Polacy wysyłają dziennie około 250 milionów esemesów. Każdej doby poświęcamy swoim smartfonom około 3 godzin. Instytut przytacza również badania, według których 82 procent Polaków korzysta z internetu codziennie. 13 procent robi to raz w tygodniu, a 5 procent raz w miesiącu.

Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że wartość rynku telekomutacyjnego w Polsce sięga blisko 40 miliardów złotych.

Badanie pod nazwą Polski Barometr Cyberbezpieczeństwa Społecznego przeprowadzone dla Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 2174 osób metodą telefoniczną oraz komputerową.

IAR / Karol Tokarczyk /asCOMMENTS

WORDPRESS: 0