13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Przedszkola czynne krócej, cięcia stypendiów, rezygnacja z zajęć dodatkowych… Wszystko „dzięki” Polskiemu Ładowi

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zmiany w PIT wprowadzone w Polskim Ładzie i niedoszacowanie subwencji zmuszą gminy do cięć w edukacji – czytamy we wtorkowej „Rzeczpospolitej”.

„Przedszkola czynne krócej, cięcia stypendiów dla zdolnych uczniów, obniżenie dodatków do pensji dla nauczycieli, rezygnacja z zajęć dodatkowych – takie scenariusze rozważają samorządy. Część gmin nie wie, gdzie szukać oszczędności, bo cięcia w oświacie już były. A środków na edukację brakuje coraz bardziej” – pisze dziennik.

 

Cytowana przez „Rz” Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych wydatki bieżące – w tym utrzymanie oświaty – muszą być pokrywane z dochodów bieżących, których zasadniczą częścią są dochody z PIT.

 

„Zmiany w PIT wprowadzone w 2019 r. i te zawarte w Polskim Ładzie oznaczają, że zamiast szacowanych 680 mln zł udziałów w PIT, które mogłyby zasilić budżet miasta w 2022 r., Lublin w przyszłym roku otrzyma jedynie 511,1 mln zł oraz środki na uzupełnienie subwencji ogólnej w wysokości 82,8 mln zł, mającej w założeniu rządu rekompensować ubytki w dochodach – podkreśla Boguta i dodaje, że oznacza to zmniejszenie dochodów własnych i ograniczenie wydatków bieżących, w tym tych na lubelską oświatę.

 

Z kolei Warszawa – jak podaje gazeta – rozważa skrócenie czasu działania przedszkoli do 17.00 zamiast do 17.30. „Może zabraknąć pieniędzy na wyższe dodatki motywacyjne dla nauczycieli i podwyższone wynagrodzenia dla młodych nauczycieli. Być może trzeba będzie zrezygnować z programu zima lub lato w mieście, a także dofinasowania biletów do kin i teatrów dla uczniów” – pisze „Rz”.

 

Jak czytamy, Ministerstwo Edukacji i Nauki twierdzi jednak, że cięcia są nieuzasadnione. „Nakłady na oświatę z budżetu państwa systematycznie rosną. W latach 2015–2021 subwencja oświatowa zwiększyła się ok. 12 mld zł, tj. o 29 proc. Średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrosło w tym okresie ok. 30 proc.” – mówi cytowana przez „Rzeczpospolitą” Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEiN.

 

Dodaje, że w 2021 r. samorządy otrzymają dodatkową kwotę subwencji ogólnej w łącznej wysokości 8 mld zł zgodnie z projektem ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego w związku z Programem Polski Ład. „Będą dzielone algorytmem. Samorządy same zadecydują, na co będą chciały przeznaczyć otrzymane pieniądze. Mogą je więc również wykorzystać na wydatki związane z oświatą” – czytamy w „Rz”.(PAP)

 

kkr/ dki/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520