23.7 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19. Niedzielski mówi, że negocjujemy z producentami, jednak i tak zamawiamy nowe…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Tematem piątkowego spotkania ministrów zdrowia Unii Europejskiej w Brukseli będzie problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 i zdrowie psychiczne po pandemii – poinformował w czwartek szef MZ Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej w Warszawie był pytany o spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej w piątek w Brukseli.

 

Niedzielski poinformował, że tematem rozmów będzie m.in. problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19.

 

„Jako strona polska staramy się pokazywać problem nadmiernych dostaw preparatów szczepiennych przeciwko COVID-19. Sformułowaliśmy koalicję 10 państw, która wzywa Komisję Europejską do tego, żeby podjąć renegocjacje zawartych kontraktów. Z naszego punktu widzenia one są zawarte nieoptymalnie dla państw członkowskich” – powiedział minister zdrowia.

 

Przypomniał, że Polska odmówiła przyjmowania dostaw szczepionek przeciw COVID-19.

 

„Negocjujemy z poszczególnymi producentami, jak wyjść z tej trudnej sytuacji zarówno dla nas, jak i dla producentów” – dodał Niedzielski.

 

Poinformował, że kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania w Brukseli będzie zdrowie psychiczne po pandemii.

 

„Wychodząc z pandemii, chcemy poświęcić więcej uwagi kwestii zdrowia psychicznego, szczególnie dzieci. To jest problem, z którym mamy do czynienia w Polsce” – podkreślił szef MZ.

 

„Będę chciał przedstawić nasze rozwiązania, które dotyczą rozwoju opieki środowiskowej tak, żeby nie opierać się tylko i wyłącznie na lekarzach psychiatrach w całym modelu świadczenia usług, bo temu będziemy mieli poświęcaną oddzielną sesję” – powiedział minister zdrowia.(PAP)

 

Autorki: Karolina Kropiwiec, Agata Zbieg

 

Niedzielski: Do Polski przybyło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat

5 grudnia do Polski przybyło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Ta liczba wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie Niedzielski poinformował, że 5 grudnia do Polski przybyło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat.

 

„Schemat szczepienia jest tutaj trójdawkowy, więc to wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci. Oczywiście, w przypadku większego zapotrzebowania dostawy mogą zostać uzupełnione” – mówił.

 

Wyjaśnił, że pierwsza i druga dawka szczepionki będą podawane w odstępie 3 tygodni, a trzecia będzie podana po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

 

„Od 7 grudnia punkty szczepień mogą podawać tę szczepionkę w naszym systemie informatycznym. To są takie same procedury, jakie obowiązywały w przypadku innych grup wiekowych” – zaznaczył Niedzielski.

 

Minister zapewnił, że preparat, którym będą szczepione osoby „jest sprawdzony, przetestowany, zbadany, dopuszczony przez EMA, ale również przez polskie organy, które dopuszczają do obrotu”.

 

Szczepienie będzie wykonywane preparatem Comirnaty firmy Pfizer. „Szczepionka ta w zależności od wieku i masy ciała, wykonywana jest bądź iniekcją w udo, bądź tradycyjnie w ramię” – wyjaśnił Niedzielski.

 

„Szczepionkę dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat zamówiło już 76 punktów szczepień. 3500 dawek w niedługim czasie wyjedzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych” – dodał rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz.

 

Zapewnił, że „po wystawieniu e-skierowania z niedzieli na poniedziałek będzie można od razu zapisywać się i umawiać na szczepienie”.(PAP)

 

Autorki: Iwona Żurek, Magdalena Gronek, Agata Zbieg

 

Minister Niedzielski: Głównym problemem epidemicznym w kraju jest grypa

Głównym problemem epidemicznym w kraju są teraz zachorowania na grypę, a nie na COVID-19 – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachęcił do szczepień przeciwko grypie, bo – jak powiedział – są one jedyną i skuteczną ochroną przeciwko tej chorobie.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej w MZ szef resortu podał, że od początku września do 30 listopada zanotowano ponad 160 tys. zachorowań na COVID-19, a w tym samym okresie – blisko 1,3 mln zachorowań na grypę.

 

„Widać, że to przede wszystkim grypa w tej chwili decyduje o sytuacji epidemicznej w kraju” – podkreślił. „W tej chwili głównym problemem epidemicznym w kraju są zachorowania na grypę” – zaznaczył.

 

Zwrócił uwagę, że w porównaniu z poprzednimi latami obecna skala zachorowań na grypę jest zdecydowanie wyższa.

 

„Mamy wyraźny wzrost zachorowań na grypę jeżeli chodzi o dzieciaki” – zwrócił uwagę. „W tej chwili mówimy o strukturze, gdzie liczba zakażeń wśród dzieci zbliża się do 50 proc.” – zauważył.

 

W szpitalach od początku września do początku grudnia z powodu grypy trafiło blisko 4,2 tys. osób – wynika z danych przekazanych przez Niedzielskiego. „W strukturze tych hospitalizacji dominują dzieci, bo stanowią blisko 60 proc.” – powiedział.

 

Zachęcił do szczepień przeciwko grypie, bo jak powiedział – są one jedyną i skuteczną ochroną przeciwko tej chorobie.

 

„Tych szczepionek sprowadziliśmy do kraju blisko 3 mln, a w tej chwili poziom wykonania tych szczepień jest mniej więcej 640 tys.” – podał.

 

Odniósł się też do zachorowań na COVID-19.

 

„Do tej pory mieliśmy do czynienia z systematycznym spadkiem liczby zakażeń, ale również spadkiem liczby hospitalizacji (w związku z COVID-19 – przyp. PAP). Mniej więcej od półtora tygodnia tendencja się odwróciła i notujemy zarówno wzrost liczby zakażeń, jak i wzrost liczby hospitalizacji” – powiedział.

 

Niedzielski poinformował, że przyrosty z tygodnia na tydzień są rzędu 20 proc. „A więc to jest skala dosyć duża, ale sama liczba zakażeń nadal pozostaje stosunkowo niewielka, bo mówimy średniej tygodniowej dziennej liczbie zakażeń na poziomie koło 450-500, co powoduje, że tygodniowo mamy 3-3,5 tys. zakażeń” – podał szef MZ.

 

Powiedział też, że jest niewielki wzrost hospitalizacji w związku z COVID-19, obecnie jest to niecały tysiąc pacjentów. Niedzielski zapewnił, że sytuacja jest monitorowana.

 

„Apogeum kolejnej fali jest prognozowane według naszych prognoz na II połowę, a w zasadzie na koniec stycznia” – powiedział. Maksymalna liczba zachorowań ma według niego wynieść nieco powyżej 5 tys.

 

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Agata Zbieg

 

szz/ agz/ joz/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520