Prezydent spotkał się z I prezes Sądu Najwyższego. Poinformował ją, iż przechodzi w stan spoczynku

Prezydent spotkał się z I prezes Sądu Najwyższego. Poinformował ją, iż przechodzi w stan spoczynku

Prezydent Andrzej Duda poinformował Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego o tym, że w związku z obowiązywaniem ustawy z 3 kwietnia, przechodzi ona w stan spoczynku. Od jutra obowiązki Pierwszego Prezesa będzie pełnił prezes kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – Józef Iwulski. 

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, Józefem Iwulskim oraz prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Markiem Zirk-Sadowskim.
Paweł Mucha, minister w Kancelarii Prezydenta, przypomniał, że zgodnie z obowiązującą ustawą sędziowie, którzy do dziś ukończyli 65 lat, po północy przechodzą w stan spoczynku. Podkreślił, że dotyczy to wszystkich sędziów powyżej 65 roku życia, którzy nie złożyli oświadczenia w trybie przewidzianym ustawą. “Taką osoba, na skutek własnej, jak rozumujemy decyzji, jest także pani Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf” – powiedział Paweł Mucha dodając, że tym samym, z mocy prawa, przechodzi ona w stan spoczynku”.
Małgorzata Gersdorf ukończyła 65 lat w ubiegłym roku. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania. Jej zdaniem ustawa zasadnicza gwarantuje jej 6-letnią kadencję, w związku z czym, jak deklarowała, zamierza jutro przyjść do pracy.

IAR/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0