11.8 C
Chicago
środa, 15 maja, 2024

Prezydent pośmiertnie odznaczył reżysera Sylwestra Chęcińskiego; dziś pogrzeb artysty

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył reżysera Sylwestra Chęcińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. We Wrocławiu rozpoczął się pogrzeb autora znanego z takich filmów jak saga o kresowianach: „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”.

Order został wręczony podczas uroczystości pogrzebowych, które rozpoczęły się we Wrocławiu. List w imieniu prezydenta odczytał jego doradca społeczny Tadeusz Deszkiewicz.

 

Prezydent podkreślił, że Sylwester Chęciński był wyjątkowym twórcą, który satyrą potrafił walczyć z absurdami PRL i komunizmem.

 

„Mam nadzieję, że jego trylogia o rodzinach Kargulów i Pawlaków nie straci zainteresowania wśród widzów i będzie wciąż chętnie oglądana przez kolejne pokolenia, które mają już prawo nie pamiętać czasów PRL” – napisał prezydent.

 

Podkreślił, że reżyser był wybitnym artystą i ma też wielkie zasługi dla krzewienia polskości, dlatego pośmiertnie przyznał Chęcińskiemu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

 

Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka odczytała też list od wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

 

Gliński napisał, że twórczość Chęcińskiego pokazała, jak wszechstronnym jest reżyserem, choć najbardziej znany był z trylogii o Kargulach i Pawlakach oraz innych komedii. Przypomniał, że artysta odnalazł się też w innych gatunkach filmowych, bo realizował również filmy szpiegowskie, obyczajowe i dla dzieci.

 

„Mówiąc o historii polskiego filmu, nieodmiennie będziemy przywoływać nazwisko Sylwestra Chęcińskiego, którego domeną twórczości stały się komedie. Zdaniem wielu to najtrudniejszy gatunek, jednak to komedia stała się jego znakiem firmowym” – napisał wicepremier Gliński.

 

Trumnę z ciałem Chęcińskiego wystawiono w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela o godz. 10.30 i obok umieszczono księgę kondolencyjną.

 

O 11.30 rozpoczęła się msza święta, a po godz. 14 reżyser spocznie na Cmentarzu Grabiszyńskim.

 

Sylwester Chęciński urodził się w 1930 roku na Lubelszczyźnie. Liceum skończył w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku, a 1956 r. ukończył łódzką szkołę filmową. Swój pierwszy film, „Historię Żółtej Ciżemki” nakręcił pięć lat później.

 

Chęciński na swoim koncie ma także popularną trylogię z Kargulem i Pawlakiem, czyli filmy „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”, a także „Wielkiego Szu”. Nakręcił w sumie 16 filmów fabularnych.

 

W 2014 r. na Festiwalu Filmowym w Gdyni został uhonorowany „Platynowymi Lwami” za całokształt twórczości. W 2017 r. dostał Orła za osiągnięcia życia.

 

W swojej karierze był trzykrotnie odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski w ubiegłym roku krzyżem komandorskim z gwiazdą, a także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest honorowym obywatelem Wrocławia i Dolnego Śląska.

 

Chęciński zmarł 8 grudnia w wieku 91 lat.(PAP)

 

autor: Roman Skiba

 

ros/ itm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520