21.7 C
Chicago
piątek, 14 czerwca, 2024

Prezydent Meksyku wieszczy gubernatorowi Teksasu sromotną porażkę. „Nic nie ugrasz, wręcz przeciwnie”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador skrytykował gubernatora Teksasu Grega Abbotta po podpisaniu przez niego ustawy, uprawniającej stanowe organy ściągania do aresztowania osób, które nielegalnie przedostały się na terytorium USA w Teksasie. Obrador zarzucił też Abbottowi starania o uzyskanie fotela wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

López Obrador – ze względu na długie nazwisko nazywany bardzo często AMLO – ostro skrytykował teksańskiego gubernatora w czasie wtorkowej konferencji prasowej. Prezydent w niewybredny sposób pokusił się nawet o lekcję historii dla Abbotta.

„On chce być kandydatem Partii Republikańskiej na wiceprezydenta. W Stanach Zjednoczonych chce zdobyć popularność dzięki tym działaniom” – powiedział o gubernatorze Teksasu López Obrador odpowiadając na pytanie dziennikarzy, którzy chcieli znać jego opinię w kwestii podpisanej przez Abbotta ustawy, pozwalającej stanowym organom ścigania na m.in. aresztowanie nielegalnych imigrantów.

„Nic nie ugrasz” – przestrzegł Abbotta Obrador. „Wręcz przeciwnie, [Abbott] straci poparcie, bo w Teksasie jest wielu Meksykanów, wielu imigrantów. [Abbott] zapomina, że Teksas wywodzi się z Meksyku, podobnie jak 10 innych stanów Unii Amerykańskiej”.

Prawo, o którym mowa, podpisane przez gubernatora Grega Abbotta ustanawia nielegalne przekroczenie granicy przestępstwem stanowym. W związku z tym stanowe organy ścigania – jak m.in. policja stanowe – może de facto przejąć na terytorium stanu cześć kompetencji federalnej Straży Granicznej i Urzędu Imigracyjnego. Policjanci i inne stanowe służby mundurowe będą miały prawo do zatrzymywania imigrantów, zadawania im pytań o status imigracyjny, a jeśli wjechali do USA nielegalnie aresztowania ich. Następnie – na mocy ustawy – sędziowie będą mogli nakazać wydalenie takich osób z kraju.

Kontynuując krytykę Abbotta Obrador zwrócił gubernatorowi uwagę, że ten „zapomniał”, że USA „skonsolidowało się i wzmocniło” dzięki imigrantom z całego świata. Prezydent nawiązał także do kwestii religijnych.

„Zapomina [Abbott], że w Biblii jest napisane, że nie należy źle traktować obcych… Ten człowiek wie, co robi” – podkreślił prezydent Meksyku.

Na koniec Obrador ostrzegł Abbotta, że skończy „tam, gdzie DeSantis” – republikański gubernator Florydy. „On prowadził w sondażach. Nie wyprzedził Trumpa, ale był na drugim miejscu i zaczął od tych działań i spadł” – powiedział meksykański prezydent. „Oto, co stanie się z gubernatorem Teksasu w wyniku tych decyzji” – podkreślił.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520