Prezydent Izraela w Oświęcimiu: Niemcy stworzyli obozy, ale nasi ludzie nie byli mordowani tylko w tych obozach

Prezydent Izraela w Oświęcimiu: Niemcy stworzyli obozy, ale nasi ludzie nie byli mordowani tylko w tych obozach

– Tak, to Niemcy stworzyli obozy, ale nasi ludzie nie byli mordowani tylko w tych obozach – powiedział Reuven Riwlin, prezydent Izraela podczas uroczystości po Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Riwlin dodał, że “Żydzi byli zdradzani i mordowani również przez Polaków”.

– Tak, to Niemcy stworzyli obozy, ale nasi ludzie nie byli mordowani tylko w tych obozach. Żydzi byli zdradzani przez tych, z którymi żyli ramię w ramię we Francji, Holandii, Belgii. Byli mordowani przez Ukraińców, Litwinów oraz również przez Polaków – mówił prezydent Izraela.

– Ci, którzy przeżyli Holokaust, wrócili ru po wojnie i bardzo często spotykali się z wrogością – dodał Riwlin. Prezydent Izraela odniósł się też do budzącej kontrowersje ustawy o IPN, która zapoczątkowała ostry konflikt na linii Warszawa-Tel Awiw. – Żadna legislatywa nie może przykryć krwi. Zaden własny interes nie może przykryć antysemityzmu, rasizmu, nienawiści do innych ludzi, ani w Austrii, ani we Francji, ani w Holandii, ani w Belgii, ani przede wszystkim w Niemczech. Żaden naród nie może poprzez legislatywę zarządzić zapomnienia – powiedział.

Reuven Riwlin przyznał również, że pośród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, najwięcej było Polaków. – Oni są zapamiętani i będą pamiętani i czczeni. Każdy z nich oddzielnie. W 1939 roku Polska stała się największym polem śmierci, morderstwa i zniszczenia w całej Europie – stwierdził. W Marszu Żywych wziął również udział prezydent Polski Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu przypomniał, że Polska była przez wiele lat wspólnym domem Polaków i Żydów. – Byliśmy współobywatelami jednego suwerennego państwa. Wspólnie walczyliśmy o odrodzenie wolnej Polski w latach 1918-1920 i potem wspólnie ją budowaliśmy. Niemcy brutalnie przerwali tę współpracę. Polacy starali się jednak na wiele różnych sposobów nieść ratunek Żydom – powiedział Andrzej Duda. – Niechaj nigdy więcej nikt nie ośmieli się podnieść na naród żydowski ręki – dodał prezydent Polski.

 

Kacper Rogacin (AIP)

COMMENTS

WORDPRESS: 0