HomePILNE

Prezydent Duda: Amerykanie będą mogli wybrać lokalizację stałych baz w Polsce

Prezydent Duda: Amerykanie będą mogli wybrać lokalizację stałych baz w Polsce

Amerykanie będą mogli wybrać lokalizację stałych baz w Polsce. Mówił o tym prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku, tuż po wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wspominał też o rosnącej roli Polski w Narodach Zjednoczonych i spotkaniach bilateralnych.

Prezydent podkreślał, że Polsce zależy na obecności stałych amerykańskich baz. Dodał jednak, że trzeba ponieść koszty z tym związane. Dlatego – jak podkreślał – Polska zapowiedziała, że władze Stanów Zjednoczonych będą mogły wybrać miejsce, w którym ewentualne bazy zostaną rozlokowane – nasz kraj przygotował kilka propozycji. Andrzej Duda zapewniał, że Polska na własny koszt przygotuje infrastrukturę i zapewniał, że sobie z tym poradzi. Jak podkreślał, koszt takich przygotowań mógłby wynieść 2 miliardy dolarów.
Andrzej Duda zwracał uwagę, że na tegorocznej sesji ONZ Polska stała się ważnym podmiotem. Nasz kraj pojawił się w wielu wystąpieniach, a do prezydenta dotarło wiele komplementów na temat naszego kraju. Wskazywano między innymi na siłę naszej gospodarki, członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz organizację tegorocznego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Prezydent zaprosił na niego światowych przywódców. Zapowiedział też, że nasz kraj przygotowując porozumienie klimatyczne będzie starał się uwzględnić różnorodność państw, jednocześnie “zmierzając do wspólnego celu”
Prezydent mówił też, że Polska zgłosiła chęć uczestniczenia w misjach pokojowych ONZ w Sudanie Południowym i na Wzgórzach Golan. Do tego pierwszego kraju mieliby pojechać nasi policjanci, a na Wzgórza mieliby wrócić nasi żołnierze.
Andrzej Duda opowiadał też o swojej trwającej 50 minut rozmowie z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu. Mówił, że relacje polsko-izraelskie układają się bardzo dobrze. “Jeżeli były jakiekolwiek zachwiania, to one już dawno nie mają miejsca” – zapewniał. Prezydent mówił też o wielkiej satysfakcji z podpisania deklaracji z Izraelem z czerwca. Jak podkreślał, oddaje ona prawdę historyczną i stanowi kamień milowy we współpracy między naszymi krajami. Podczas spotkania obu polityków mówiono także o konflikcie palestyńskim i współpracy gospodarczej – w tym naszych przemysłów obronnych.
W kuluarach obecnego posiedzenia ONZ prezydent rozmawiał także między innymi z przywódcami Autonomii Palestyńskiej i Albanii.
Wcześniej podczas wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent akcentował konieczność pozytywnego multilateralizmu i reformy Unii Europejskiej.

(IAR)/Wałkuski/Wałkuski/to

COMMENTS