HomeŚwiat

Prezydent Brazylii publicznie kasłał, poddał się testom, kraj czeka na wyniki…

Prezydent Brazylii publicznie kasłał, poddał się testom, kraj czeka na wyniki…

Spekulacje o stanie zdrowia kontrowersyjnego prezydenta Brazylii, który kpi z koronawirusa nie słabną. Publicznie kasłał, poddał się testom, kraj czeka na wyniki.

Czy prezydent Brazylii jest zakażony koronawirusem? On sam i jego otoczenie zapewniają, że wszystko jest w porządku. Inaczej widzą to niektóre lokalne media, opisując podejrzane symptomy u głowy państwa. Dlatego Jair Bolsonaro poddał się testom, w tym badaniu rentgenowskiemu płuc, aby przeciąć spekulacje na temat tego, że ma on symptomy charakterystyczne dla koronawirusa, który atakuje głównie płuca. -Lekarze stwierdzili, iż moje płuca “są czyste” i czuję się dobrze- powiedział Bolsonaro grupie swoich zwolenników, którzy odwiedzili go w pałacu prezydenckim. Nie chciał jednak powiedzieć czy występują u niego inne symptomy śmiertelnej choroby. Biuro prezydenckie potwierdziło jedynie, że Bolsonaro poddał się testom w jednym ze szpitali w stolicy kraju Brasilii.

Z oświadczenia wynika, że pełne wyniki będą znane opinii publicznej niebawem. Tymczasem z wielu informacji prasowych wynika, że Bolsonaro ma lekką gorączkę i przyjmuje od jakiegoś czasu hydroksychlorochinę. Jest to specyfik, który reklamuje się jako środek na koronawirusa, choć do tej pory nie potwierdzono jego skuteczności. Uwagę mediów zwróciło dziwne zachowanie Bolsonaro podczas jego niedawnego spotkania w internecie. Prezydent wtedy kaszlał, a obok niego siedziało sześć osób i żadna z nich nie nosiła maseczki ochronnej. Na tym spotkaniu byli między nimi: minister rozwoju regionalnego Rogerio Marinho i dyrektor generalny państwowego banku Caixa Economica Federal, Pedro Guimaraes.

Od tego czasu prezydent spotykał się z innymi członkami swojej administracji, z przedstawicielami niektórych środowisk, a w sobotę zjadł lunch z ambasadorem amerykańskim w Brazylii. Nie po raz pierwszy Bolsonaro jest poddawany testom na obecność koronawirusa. W marcu, po tym jak kilku członków jego delegacji w czasie wizyty w Stanach Zjednoczonych zaraziło się COVID-19 Bolsonaro powiedział, że wynik testu był u niego negatywny. Od początku wybuchu pandemii prezydent nie wprowadził zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i ekspertów, między innym konieczność noszenia maseczek ochronnych, unikania tłumów oraz utrzymywanie dystansu społecznego.

Co więcej, Bolsonaro wielokrotnie pomniejszał zagrożenie koronawirusem. Ostro krytykował działania władz stanowych, które wprowadzały ograniczenia i blokady, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Zdaniem prezydenta uderzało to w brazylijską gospodarkę, a tego robić nie można. 25 czerwca Bolsonaro zaskoczył Brazylijczyków wpisem na Facebooku o tym, iż podejrzewa u siebie koronawirudsa. Potem okazało się, że to nieprawda. Natomiast prawda o epidemii w tym kraju jest przerażająca. Odnotowano tam już ponad 65 tysięcy zgonów, w całym kraju zakażonych COVID -19 jest ponad półtora miliona ludzi.

aip

COMMENTS