Prezydent Andrzej Duda na obchodach święta 3 Maja (VIDEO)

Prezydent Andrzej Duda na obchodach święta 3 Maja (VIDEO)

Prezydent RP z Małżonką wzięli udział w obchodach Święta Narodowego 3 Maja. W południe odbyła się uroczystość na pl. Zamkowym, podczas której Prezydent RP wygłosił przemówienie.

 

 

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie do Senatu wniosku, aby referendum konsultacyjne w sprawie zmiany konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada. Prezydent ogłosił swoją decyzję w czasie uroczystości centralnych z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podkreślił też, że teraz największym zadaniem jest rozwijanie i wzmacnianie suwerennej Polski.

“Potrzebujemy sprawiedliwych sądów, uczciwej administracji i władzy. Zasługujemy na to, aby dokonać refleksji nad konstytucją z 1997 roku” – mówił prezydent Andrzej Duda na Placu Zamkowym w Warszawie. “Chcę, żeby obywatele zdecydowali o kierunku zmian jeszcze w tym roku” – dodał prezydent. “W przepisanym ustawą o referendum ogólnokrajowym terminie złożę w Senacie wniosek o przeprowadzenie referendum. Referendum, którego data będzie określona na 10 i 11 listopada. Niech ten rok, rok stulecia odzyskania niepodległości będzie także dla nas, dzisiejszych Polaków i dla następnego pokolenia, rokiem konstytucyjnego przełomu. Niech żyje Polska! Niech żyje wolna, suwerenna i niepodległa Rzeczpospolita!” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że naszym wielkim zadaniem jest rozwijanie suwerennej Polski. “Dziś żyjemy w szczęśliwym kraju, niepodległej, suwerennej i bezpiecznej Polsce, naszym wielkim zadaniem jest jej rozwijanie i wzmacnianie” – powiedział Andrzej Duda. Oddając pokłon twórcom Konstytucji 3 Maja przypomniał, że dzięki Konstytucji Polska wróciła na mapę Europy i świata. Prezydent podkreślał jej ogromne znaczenie dla Polski. “Chociaż Konstytucja 3 Maja nie uratowała Polski w znaczeniu bezpośrednim, to jednak stała się wielkim kamieniem węgielnym wolności i nowoczesnej państwowości RP” – powiedział Andrzej Duda. Przypomniał, że do Konstytucji 3 Maja odwoływały się kolejne pokolenia, ludzie walczący o wolną Polskę, a także ci, którzy odzyskiwali niepodległość 100 lat temu.
Wcześniej prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w stołecznej Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela.

Konstytucję przyjął Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku. Była to druga na świecie spisana ustawa zasadnicza, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Dokument zmienił ustrój państwa na monarchię konstytucyjną. Regulował zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wprowadzał trójpodział władzy oraz znosił wolną elekcję i zasadę liberum veto. Gwarantował tolerancję religijną. Zgodnie z zapisami, chłopi zostali wzięci pod ochronę państwa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wcześn./krad/dabr/Foto KPRPCOMMENTS

WORDPRESS: 0