30.3 C
Chicago
piątek, 21 czerwca, 2024

Premier Morawiecki po spotkaniu z szefami rządów państw bałtyckich w Wilnie: Chcemy odbudować Bursztynowy Szlak

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Mateusz Morawiecki mówił po spotkaniu z szefami rządów państw bałtyckich w Wilnie, że Litwa, Łotwa, Estonia i Polska mają wspólny punkt widzenia na wiele kwestii dotyczących przyszłości tej części Europy. Polski premier wyraził nadzieję na utworzenie sieci połączeń, które przyczynią się, jak dawniej Bursztynowy Szlak, do rozwoju naszych krajów. 
Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że wiele mówi się obecnie o Jedwabnym szlaku, podczas gdy Bursztynowy uległ zapomnieniu. Zdaniem premiera jego funkcję w przyszłości będzie pełnić droga Via Baltica i ważne połączenie kolejowe Rail Baltica, które daje możliwość zwiększenia ruchu turystycznego, handlowego, gospodarczego i surowcowego. Premier wyraził nadzieję, że te połączenia otworzą nasze kraje na siebie handlowo i gospodarczo.
Mateusz Morawiecki zadeklarował także gotowość Polski do zaangażowania w projekty energetyczne ważne dla krajów bałtyckich. Chodzi o synchronizację systemu elektroenergetycznego w trybie europejskim. Docelowo celem jest odłączenie od Rosji i Białorusi, po to, by – jak mówił polski premier – kraje bałtyckie mogły funkcjonować w takim samym systemie jak reszta Europy.
Szczyt premierów trzech państw bałtyckich ma charakter cykliczny – tym razem odbywa się w formacie poszerzonym o szefa polskiego rządu. Ostatnie spotkanie premierów czterech państw odbyło się we wrześniu ubiegłego roku w Warszawie. Tegoroczne spotkanie odbywa się na Litwie, która obecnie koordynuje współpracę premierów w ramach formatu PB3.
Przed południem premier rozmawiał w Wilnie z premierem i prezydent Litwy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K. Zalewski & K. Darmoros/jl/mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520