Premier Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Węgrowa: Na tapecie systemowa pomoc osobom niepełnosprawnym

Premier Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Węgrowa: Na tapecie systemowa pomoc osobom niepełnosprawnym

Systemowa pomoc osobom niepełnosprawnym była jednym z głównych tematów poruszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas spotkania z mieszkańcami Węgrowa w województwie mazowieckim. 
Premier zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości poważnie traktuje problemy osób niepełnosprawnych. Już wcześniej dostrzegał potrzeby tej grupy. Premier przypomniał, że w pierwszych dwóch latach sprawowania władzy rząd przeznaczył o 1 miliard 100 milionów złotych więcej dla osób niepełnosprawnych. “To jest bezprecedensowa zwyżka wydatków publicznych na potrzeby tych osób” – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych i starszych powstał program Dostępność plus. Będzie on finansowany z różnych źródeł: budżetu centralnego, środków samorządowych i unijnych. W ciągu najbliższych 6 – 7 lat zostaną na niego przeznaczone w sumie 23 miliardy złotych. Program ma za zadanie zwiększyć dostępność do usług publicznych i możliwość samodzielnego poruszania się osobom o różnym stopniu niepełnosprawności.
Mateusz Morawiecki dodał, że w najbliższym czasie ma zostać także zwiększona renta socjalna, która docelowo będzie wynosić tyle, co minimalna renta wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W piątek, podczas spotkania z protestującymi w Sejmie rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych premier zapowiedział między innymi utworzenie specjalnego funduszu dla niepełnosprawnych. Byłby on zasilany z dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających. Dziś w Węgrowie Mateusz Morawiecki tłumaczył, że to opodatkowanie, nazywane daniną solidarnościową, będzie obciążeniem dla nielicznych. Według premiera odczują ją osoby, które znajdą się w gronie 0,5 procenta najlepiej zarabiających. Mateusz Morawiecki dodał, że “minister finansów stara się w ciągu najbliższych 7 do 14 dni opracować zręby propozycji – pierwsze, podstawowe propozycje, które będą poddane konsultacji”.
Zapewniając o bardzo poważnym traktowaniu problemów osób niepełnosprawnych przez rząd, premier podkreślił jednak konieczność wypracowania rozwiązań systemowych. Stanowią one bowiem elementem budowania sprawiedliwego społeczeństwa.
Omawiając następnie plany działań rządu na najbliższe półtora roku, Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na podjęte starania o skrócenie kolejek do specjalistów. Premier ocenił, że kolejki są “za długie, nieakceptowalnie długie. Zapewniał, że rząd nie tylko zwiększa nakłady na służbę zdrowia, przede wszystkim poprawę warunków leczenia, ale także przeciwdziała wyciekaniu pieniędzy z systemu.
Premier podkreślił, że rząd będzie dążył do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 procent PKB. Przypomniał, że w czasach poprzedniego rządu przeznaczano na ten cel 3,7 procenta. Obecnie jest to 4,6 procenta. “Przyjęliśmy bezprecedensową ustawę. W ciągu najbliższych kilku lat nastąpi ogromny wzrost wydatków na służbę zdrowia” – mówił szef rządu.
Mateusz Morawiecki tłumaczył, że zaniedbania w tym obszarze są od lat i nie można załatwić wszystkiego w ciągu jednej kadencji.
Spotkanie w Węgrowie to kolejna wizyta w cyklu “Polska jest jedna”. Z mieszkańcami przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości będą rozmawiać w blisko 700 miejscowościach. Objazd potrwa do lipca.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/jl/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0