HomeWielkopolskie

Poznań: Afera wokół fortu. Działacz PO z zarzutami

Poznań: Afera wokół fortu. Działacz PO z zarzutami

Poznański magistrat chce, by cztery stowarzyszenia, które organizowały imprezy na forcie Va zwróciły mu 100 tysięcy złotych.

 

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku prokuratura Poznań Stare Miasto wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić, czy nie doszło do wyłudzenia pieniędzy z Urzędu Miasta na organizację imprez w forcie Va znajdującym się na Piątkowie. W tym samym czasie magistrat rozpoczął procedurę zwrotu dotacji otrzymanych przez cztery stowarzyszenia. Koordynatorem większości wydarzeń na historycznym obiekcie był prezes Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji „Kernwerk”, administrującego fortyfikacją, radny osiedlowy oraz działacz Platformy Obywatelskiej Krzysztof Kłoskowski. Jak do tego doszło?

 

W 2015 r. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta udzieliło 8 dotacji na kwotę 10 tys. zł każda w postaci tzw. małych grantów na realizację działań aktywizujących Fort Va oraz jedna dotację w wysokości ponad 49 tys. zł w ramach Otwartego Konkursu Ofert. Jeden grant został przydzielony Kernwerkowi na organizację Dni Twierdzy Poznań, reszta dotacji została udzielona w listopadzie na organizację mikołajek oraz zabaw grudniowych.

 

– Niestety organizacje nie potrafiły w ocenie BKPiRM w należyty sposób przedstawić pełnej dokumentacji tych zadań, dlatego też zostały wydane decyzje administracyjne o zwrocie całości dotacji – informuje Hanna Surma, rzecznik urzędu miasta. Magistrat swoje decyzje tłumaczy niezłożeniem sprawozdań w terminie, brakiem potwierdzeń zapłaty, działaniem inwestycyjnym bez wymaganych pozwoleń, czy zapłatą faktur po terminie realizacji zadań.

 

(AIP)

 COMMENTS