17 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Poznań: 250 uchodźców z Ukrainy czeka wyprowadzkaz hotelu Ikar. „Dalsze przesuwanie remontu hotelu Ikar – niemożliwe”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie możemy dłużej przesuwać terminu rozpoczęcia pilnego remontu poznańskiego hotelu Ikar – poinformowała PAP rzeczniczka Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH) Magdalena Szefernaker. W obiekcie mieszka 250 uchodźców wojennych z Ukrainy – czeka ich wyprowadzka.

Rzeczniczka podkreśliła, że od początku lutowej inwazji Rosji na Ukrainę Grupa PHH udostępniła w swoich hotelach i obiektach ponad 250 tys. noclegów dla osób z Ukrainy. Wskazała też, że remont hotelu Ikar jest niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa gości.

 

W ostatnich dniach Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu (WUW) potwierdził, że obywatele Ukrainy mogą przebywać w hotelu Ikar do końca listopada; w obiekcie w grudniu rozpocznie się planowany od lat remont. Uchodźcy wojenni trafić mają w inne miejsca w Poznaniu, część z nich będzie mieszkać poza stolicą regionu.

 

Ukraińcy, którzy zostali zakwaterowani w Ikarze po lutowej inwazji Rosji na Ukrainę to m.in. matki z dziećmi, osoby chore i niepełnosprawne. W czwartek chcą złożyć petycję do wojewody wielkopolskiego z prośbą o pomoc przy wstrzymaniu wysiedlenia z hotelu.

 

Magdalena Szefernaker poinformowała PAP, że remont należącego do Grupy PHH hotelu w Poznaniu planowany był już od 2019 r. Termin był wielokrotnie przesuwany; od tego czasu hotel wykorzystywany był jako izolatorium dla osób z lekkimi objawami COVID-19, miejsce zamieszkania uchodźców z Afganistanu i, obecnie, z Ukrainy.

 

„Odsuwaliśmy rozpoczęcie remontu tak długo, jak tylko było to możliwe. Nie możemy już dłużej przesuwać tego terminu. Wynika to nie tylko z podpisanych umów i zaciągniętych zobowiązań, ale również z faktu, że budynek wymaga dostosowania do obecnie obowiązujących przepisów budowlanych, które zmieniały się na przestrzeni lat” – powiedziała PAP Szefernaker.

 

Rzeczniczka zapewniła, że obecnie obiekt jest bezpieczny w użytkowaniu.

 

„Natomiast konieczna jest jego modernizacja z uwagi na wydane postanowienia organów administracyjnych, zobowiązujących właściciela do utrzymania obiektu i jego infrastruktury w należytym stanie. To jest ostatni moment, kiedy musimy rozpocząć remont hotelu z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa gości” – powiedziała.

 

O konieczności przeprowadzenia prac remontowych PHH poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w połowie października. „Zaproponowaliśmy również inne lokalizacje w naszych obiektach dla gości z Ukrainy przebywających w Ikarze” – podała rzeczniczka.

 

Większość mieszkańców hotelu pochodzi z terenów okupowanych, ostrzeliwanych i zniszczonych wskutek działań wojennych, m.in. z Mariupola, Charkowa, obwodu charkowskiego, Mikołajowa, Nowej Kachowki i Melitopola. Obecni mieszkańcy hotelu podpisywali w niedzielę petycję, która w czwartek ma być przekazana wojewodzie wielkopolskiemu. W petycji zawarto prośbę o wstrzymanie wykwaterowania z hotelu.

 

W piśmie podkreślono, że w Ikarze lokowano osoby w najtrudniejszej życiowo sytuacji: niepełnosprawne, przewlekle chore – w tym onkologicznie, opiekujące się osobami zależnymi, matki z noworodkami, kobiety w ciąży, emerytów i rencistów. Jak mówili w niedzielę mieszkańcy hotelu, przeprowadzka oznacza dla wielu Ukraińców utratę możliwości pracy zarobkowej, korzystania z regularnej opieki medycznej i rehabilitacji.

 

„Proponuje się nam przesiedlenie do innych miejscowości, z reguły znacznie oddalonych od Poznania lub słabo z nim skomunikowanych, albo wynajęcie mieszkania, co przy bardzo wysokich w ostatnim czasie cenach najmu jest dla nas nieosiągalne” – napisali w petycji Ukraińcy.

 

Przedstawiciele WUW zapewnili, że żadna z mieszkających w hotelu osób nie zostanie bez dachu nad głową; decyzja o lokalizacji konkretnych osób w nowym miejscu będzie podejmowana także z uwzględnieniem ich sytuacji i potrzeb.

 

Magdalena Szefernaker podkreśliła, że Grupa PHH „zawsze była i jest wrażliwa na potrzeby innych, w tym również wszystkich osób przybyłych z Ukrainy, które znalazły się w naszym kraju, uciekając przed wojną”.

 

„Od 24 lutego zaangażowaliśmy się w szereg działań pomocowych dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. W naszych hotelach i obiektach do tej pory udostępniliśmy ponad 250 tys. noclegów dla osób z Ukrainy, zorganizowaliśmy ogólnopolskie śniadanie wielkanocne, w którym wzięło udział 20 tys. Ukraińców” – podała.

 

Wskazała ponadto, że Grupa PHH współorganizowała transport 15 tirów do obwodu lwowskiego na Ukrainę z łóżkami polowymi, materacami, pościelą, meblami kuchennymi i domowymi oraz sprzętem AGD. „Kolejny transport, tym razem z meblami z naszych hoteli, planowany jest do sanatorium w obwodzie lwowskim, gdzie zostaną zorganizowane mieszkania dla przesiedleńców” – podała.

 

W hotelu Ikar od kwietnia 2020 r. do lipca 2021 r. funkcjonowało izolatorium. We wrześniu 2021 r. hotel przyjął ponad 100 uchodźców z Afganistanu, którzy przebywali tam do grudnia 2021 r. A od lutego br. nieprzerwanie przebywają w nim Ukraińcy. (PAP)

 

Autor: Rafał Pogrzebny

 

rpo/ mhr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520