Powietrze w Pekinie coraz czystrze

Powietrze w Pekinie coraz czystrze

Spada zanieczyszczenie powietrza w Pekinie. Zakłady przemysłowe przenoszą się do innych miast. Międzynarodowa organizacja Greenpeace opublikowała raport dotyczący skali tego problemu w Państwie Środka. Wbrew obiegowym opiniom na czele listy najbardziej zanieczyszczonych miast, nie ma chińskiej stolicy.
Na pierwszych dziesięciu pozycjach najbardziej zanieczyszczonych miast Chin, pod względem jakości powietrza, znalazły się te z Xinjiangu na północnym zachodzie oraz Henan na wschodzie kraju. Całoroczny, średni poziom skażenia 10-krotnie przekracza tam dopuszczalne normy Światowej Organizacji Zdrowia.
Raport Greenpeace dotyczy pierwszego kwartału tego roku. Według analityków w czołówce najgorszych regionów tym razem nie ma Pekinu, ze względu na spowolnienie gospodarcze. W ostatnich miesiącach miało dojść do ograniczeń produkcji fabryk położonych wokół stolicy Chin. Zanieczyszczenie w nowym super-regionie
Pekin-Tiencin-Hebei było o 23% niższe w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku.
Greenpeace uważa, że pozytywne rezultaty przynoszą ograniczenia wprowadzane przez władze Pekinu. Analitycy organizacji zauważają jednak, że wiele koncernów przenosi swą produkcję do zachodnich regionów Chin, gdzie nadzór nad jakością powietrza nie jest tak restrykcyjny jak w dużych miastach.

IAR/ Tomasz Sajewicz / Pekin /zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0