Postawa Brukseli wobec Polski to próba pozatraktatowej zmiany ustroju Unii Europejskiej?

Postawa Brukseli wobec Polski to próba pozatraktatowej zmiany ustroju Unii Europejskiej?

Jacek Saryusz-Wolski ostrzega przed pozatraktatową próbą zmiany ustroju Unii Europejskiej. Jego zdaniem, wskazuje na nią postawa Brukseli wobec Polski.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości mówił w Polskim Radiu 24, że do zmiany może dojść 9 maja, podczas konferencji o przyszłości Europy. Zdaniem europosła może wówczas nastąpić “próba pozatraktatowego albo i nawet traktatowego zmiany ustroju Unii”.

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że obecne “besztanie Polski ma nie tylko aspekt molestowania, czy grillowania”. Jacek Saryusz-Wolski jest zdania, że jest to “eksperyment ustrojowo-instytucjonalno-prawny przeprowadzany na ciele członka, jakim jest Polska, który sobie upatrzono jako najsłabsze ogniwo”. Eksperyment ten sprawdza, czy poprzez wejście Brukseli w nie swoje kompetencje, “można pozatraktatowo zmienić ustrój Unii”. Jako przykład przekroczenia uprawnień europoseł Saryusz-Wolski podał ingerencję w polski wymiar sprawiedliwości. Gość audycji “Człowiek i jego dzieło” mówił, że Polska musi się temu przeciwstawić.

Jacek Saryusz-Wolski podkreślał, że Unia Europejska, która odeszła od swoich idei założycielskich, wymaga korekty. Jak mówił – Unia zbacza z toru, zajmując się nie tym, czym powinna, nie tym do czego – według Traktatów – ma kompetencje. “Niedokończona jest budowa jednolitego rynku, niedokończona jest polityka spójności – wyrównywania poziomu rozwoju, podciągania słabszych do poziomu bardziej bogatych, natomiast zabiera się za projekty ideologiczne i ingeruje w niebędące w materii jej kompetencji wewnętrzne sprawy, tak jak wymiar sprawiedliwości, kultura, media, czy edukacja” – mówił europoseł. “Wielka rola Polski – musimy uratować Unię przez nią samą” – podkreślił Jacek Saryusz-Wolski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24/jl/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0