8.6 C
Chicago
niedziela, 20 kwietnia, 2025

Ponad 60 proc. pracodawców nie planuje podwyżki wynagrodzeń w 2024 r.

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

60 proc. polskich firm deklaruje, że nie planuje podwyżek wynagrodzeń w drugiej połowie tego roku, natomiast 34 proc. ma taki zamiar – wynika z raportu instytutu Randstad. 31 proc. firm zamierza w drugim półroczu ruszyć z nowymi rekrutacjami.

W czerwcowym wydaniu raportu Plany Pracodawców autorstwa instytutu badawczego randstad wskazano, że 60 proc. polskich pracodawców nie planuje zwiększenia wypłat dla swoich pracowników, 34 proc. ma taki zamiar, a 2 proc. planuje redukcję płac. Wśród branży, która najliczniej deklaruje podwyżki znalazło się budownictwo. Dodano, że choć w drugiej połowie roku firmy zazwyczaj rzadziej decydują się na podwyżkę, to „wciąż liczba tych deklaracji jest rekordowo wysoka w ujęciu sezonowym”. W porównaniu z zeszłym rokiem, wyraźnie wyższy jest odsetek pracodawców, którzy planują podwyżki przekraczające 7 proc., ale jak wskazano, najprawdopodobniej na takie rozwiązanie zdecydują się firmy, które nie aktualizowały płac z początkiem roku.

Plan rekrutacji nowych pracowników w drugiej połowie br. zadeklarowało 31 proc. firm, 7 proc. chce zmniejszyć zatrudnienie, natomiast 59 proc. nie planuje zmian. Zdaniem autorów, wynika to z poprawy sytuacji materialnej firm – 54 proc. stwierdziło, że sytuacja finansowa firmy jest dobra, a 10 proc. – że bardzo dobra. Autorzy raportu zaznaczyli jednak, że choć odsetek deklarujących dobrą sytuację utrzymuje się na podobnym poziomie, to wzrósł odsetek deklarujących złą, co widoczne jest szczególnie w branży transportowo-logistycznej.
W porównaniu z I kwartałem ub. r. wzrósł odsetek firm, które prowadziły działania rekrutacyjne, jednak dalej głównym powodem jest wypełnianie wakatów, które powstały na skutek rotacji pracowników – przekazano w publikacji. Wyraźnie częściej rekrutacji dokonują duzi pracodawcy, szczególnie z branży handlu oraz budownictwa. 52 proc. badanych odpowiedziało, że powodem poszukiwań nowych pracowników było obsadzanie istniejących wakatów, rekrutacja na nowe stanowiska to 38 proc.
34 proc. firm stwierdziło, że zamierza zatrudnić pracowników sezonowych, co wynika z sezonu urlopowego. Wśród deklarowanych motywów wskazano staż i praktyki (18 proc.), sezonową działalność (12 proc) oraz urlopy pracowników (12 proc.) – poinformowano.
W publikacji przekazano, że ponad połowa przebadanych pracodawców zatrudnia w swojej firmie osoby z niepełnosprawnością, choć w większości (34 proc.) robią to na pojedynczych stanowiskach. Liderem jest sektor przemysłowy (63 proc.) oraz obsługi nieruchomości i firm (60 proc.). Pracodawcy motywują chęć zatrudniania osób z niepełnosprawnością m.in. ich lojalnością i zaangażowaniem w pracę (85 proc.) oraz chęcią różnorodności w zespole (77 proc.). (PAP)
Badanie było realizowane od 11 marca do 29 kwietnia 2024 r. Przeprowadzono 837 wywiadów metodą CATI oraz 163 metodą CAWI. Próba badawcza jest reprezentatywna ze względu na branżę i region. Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług (np. rolnictwo, górnictwo).(PAP)
grg/ malk/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"