HomeZachodniopomorskie

Pomorze Zachodnie: Brutalna interwencja policji w Nowym Czarnowie. Drugi funkcjonariusz aresztowany

Pomorze Zachodnie: Brutalna interwencja policji w Nowym Czarnowie. Drugi funkcjonariusz aresztowany

Brutalna interwencja policji w Nowym Czarnowie. Drugi funkcjonariusz aresztowany. Decyzję podjął przed południem Sąd Rejonowy w Gryfinie. Jest nieprawomocna.

To drugi z funkcjonariuszy komendy powiatowej w Gryfinie, który został aresztowany z powodu interwencji na początku stycznia w Nowym Czarnowie. Obaj są podejrzani o przekroczenie uprawnień i użycie siły wobec 27-latka oraz zniszczenie mu mienia. Głównym dowodem jest nagranie z monitoringu. Śledztwo prowadzi prokuratura okręgowa w Szczecinie, a policja wszczęła postępowanie dyscyplinarne, które może zakończyć karierę funkcjonariuszy. Na razie są zawieszeni w czynnościach.

 

Chodzi o zdarzenie z 6 stycznia w Nowym Czarnowie. Policjanci patrolujący ulicę przed godz. 23 zwrócili uwagę na mężczyznę siedzącego pod drzewem, nieopodal sklepu. Gdy jeden z policjantów wyszedł z radiowozu, 27-latek wstał i zaczął się oddalać. – Jak zobaczyłem, że wysiadają z radiowozu, postanowiłem odejść, żeby nie mieli powodu do interwencji. Przyznaję, że byłem nietrzeźwy, ale nie wszczynałem żadnej awantury. Po prostu siedziałem na ławce – opowiada portalowi igryfino.pl 27-letni pan Łukasz, mieszkaniec Gryfina.

 

Na nagraniu widać, jak policjant zatrzymał go po kilku metrach i próbował z powrotem posadzić na ławce pod drzewem. Przez chwilę obaj się siłują, a potem policjant uderza mężczyznę prawdopodobnie nogą lub kolanem w podbrzusze. Uderzony siada. Przez kolejne kilkadziesiąt sekund trwa wymiana zdań. Potem ten sam policjant przyciska 27-latka do drzewa. Kilka razy dochodzi do szamotaniny. Po kilku minutach policjanci odchodzą do radiowozu, a mężczyzna z nimi dyskutuje wymachując rękoma. Wygląda, jakby ich prowokował lub domagał się wyjaśnień dlaczego tak się zachowują. W pewnym momencie policjant stosuje chwyt obezwładniający. Ostatecznie jednak nie zatrzymują 27-latka. Incydent z Nowego Czarnowa bada szczecińska prokuratura i wydział spraw wewnętrznych policji.

 

– Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy i wykonana analiza wskazuje, że funkcjonariusze niewłaściwie użyli siły fizycznej podczas przeprowadzonej interwencji. Zachowanie funkcjonariuszy jest nieakceptowalne. Dla osób, które nie przestrzegają przepisów prawa nie ma miejsca w szeregach policji – napisała w oświadczeniu Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

aip

COMMENTS