Polskie MSZ przygotowało specjalny poradnik dla wyjeżdżających na Mundial

Polskie MSZ przygotowało specjalny poradnik dla wyjeżdżających na Mundial

W poradniku znajdują się dane kontaktowe polskich urzędów konsularnych, informacje o wjeździe i pobycie w Rosji oraz porady dotyczące samego bezpieczeństwa podczas trwania mundialu.

 

 

Informator zawiera szczegółowe informacje o urzędach konsularnych w miastach-gospodarzach, czyli w Moskwie, Sankt Petersburgu oraz w Kaliningradzie. Dodatkowo w Kazaniu i Wołgogradzie – miastach, w których polska reprezentacja grać będzie w fazie grupowej, stworzone zostały specjalne mobilne punkty konsularne.

 

 

Z poradnika dowiemy się także jakie warunki trzeba spełnić, żeby wjechać na terytorium Rosji. Oprócz paszportu, biletu na mecz i Fan ID, musimy my posiadać ubezpieczenie zdrowotne na kwotę minimum 30 tys euro, ważne w całej Rosji na okres planowanego pobytu.

 

 

Jeżeli ktoś jedzie typowo turystycznie i nie posiada biletu na mecz oraz FAN ID, musi mieć przy sobie kartę migracyjną.

 

 

Podróżujący samochodem muszą obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC (np. u agentów ubezpieczeniowych działających w rejonie przejść granicznych). Rosja jest członkiem systemu Zielonej Karty. Wskazane jest wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

 

 

Jeśli rosyjska granica przekraczana jest samochodem, bez formalnego właściciela, kierujący musi posiadać potwierdzoną notarialnie i przetłumaczoną na język rosyjski zgodę właściciela na prowadzenie pojazdu.

 

 

W rosyjskiej części przejścia granicznego, po odprawie paszportowej, wypełnić jednorazowe zezwolenie na czasową odprawę celną pojazdu (tzw. „vremennyj vvoz”). Prawa jazdy wydane w Polsce są ważne na terytorium Rosji i nie wymagają tłumaczenia.

Po przyjeździe do Rosji należy zarejestrować się w oddziałach Służby Migracyjnej tj. UMVD. W okresie od 4 czerwca do 25 lipca przysługuje na to 72 godziny od daty przybycia do miejsca noclegu. Osoby posiadające FAN ID, zatrzymujace się w miejscu innym niż hotel, są zobligowane do samodzielnego zameldowania się. Nie będzie to możliwe za pośrednictwem operatorów pocztowych.

 

 

Wszyscy obcokrajowcy (z FAN ID i bez FAN ID) zatrzymujący się w hotelach są przez nie rejestrowani w ciągu 24 godzin. W recepcji należy upewnić się, że rejestracja faktycznie została dokonana. Pisemne potwierdzenie meldunku trzeba zachować do czasu opuszczenia Rosji. Każdy przyjazd do kolejnego miasta wymaga ponownej rejestracji. Brak meldunku może skutkować karą administracyjną i problemami przy wyjeździe.

 

 

Jak podaje polskie MSZ, w Rosji występuje zagrożenie zamachami terrorystycznymi, które może wzrosnąć w związku z mistrzostwami. Nie można wykluczyć ataków w miastach-gospodarzach turnieju. Dlatego władze apelują o zachowanie ostrożności w szczególności na stadionach, w strefach kibica i ich okolicach, a także w środkach transportu publicznego.

 

 

Ponadto MSZ ostrzega przed podróżami w rejon Północnego Kaukazu, tj. do republik: Karaczajo-Czerkiesji, Kabardo-Bałkarii, Osetii Północnej, Inguszetii, Czeczenii, Dagestanu.

 

 

Polska nie uznała aneksji przez Rosję Półwyspu Krymskiego i nie ma możliwości udzielenia przebywającym tam obywatelom polskim pomocy konsularnej. W związku z powyższym kategorycznie odradza podróże na Krym.

 

 

 

Maciej Badowski AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0