11.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Polski przemysł potrzebuje dużych zmian

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polski przemysł jest w niezłej kondycji jednak, zdaniem uczestników konferencji zorganizowanej dziś w Warszawie, jego struktura wymaga zmian.
O perspektywach polityki przemysłowej w Polsce dyskutowano na spotkaniu zorganizowanym przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog.
Jak podkreślił profesor Paweł Soroka z Polskiego Lobby Przemysłowego, mała przedsiębiorczość już nie wystarczy. W warunkach globalizacji i nasilającej się konkurencji potrzebne jest budowanie większych zakładów pracy, bo tylko takie stać na postęp naukowo-techniczny. Mogą sobie pozwolić na finansowanie prac badawczo-rozwojowych czy tworzenie biur konstrukcyjnych.
Profesor Soroka ocenia, że w okresie transformacji w Polsce, jedna trzecia dużych zakładów przemysłowych przestała istnieć. Było to bardzo dolegliwe dla tych miast, w których te zakłady były głównym pracodawcą. To tam doszło do największego w kraju wzrostu bezrobocia, wielu młodych ludzi wyjechało za granicę, wielu przeniosło się do dużych aglomeracji. Dotknęło to zwłaszcza województwo łódzkie, gdzie upadł przemysł włókienniczy, województwo zachodnio-pomorskie czy warmińsko-mazurskie.
Szczególnie bolesny był upadek polskiej elektroniki. Był to bowiem przemysł wysokiej techniki – podkreśla Paweł Soroka. Dodaje, że większość tych zakładów upadła, a w ich miejsce powstały małe firmy bądź firmy z kapitałem zagranicznym, w których nie wykonuje się produktów finalnych i które są w większości tylko montowniami. Jeśli Polska chce wpisać się w tak zwaną trzecią rewolucję przemysłową opartą na nowoczesnych technologiach, musi postawić na przemysły wysokiej techniki, między innymi na elektronikę. Profesor zaznaczył, że elektronika jest obecnie elementem innych dziedzin przemysłu i trudno wyobrazić sobie bez niej także nowoczesne usługi.
Według profesora Soroki trzeba opracować strategiczny program odbudowy polskiej elektroniki. Jest to jedno z głównych wyzwań polityki przemysłowej obecnego rządu i przygotowanego pod kierunkiem wicepremiera Mateusza Morawieckiego Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.
Zgodnie z planem wicepremiera Morawieckiego rozwój polskiej gospodarki ma opierać się na pięciu filarach. Są to: re industrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał, ekspansja zagraniczna oraz zrównoważony rozwój społeczny i regionalny.

IAR/Elżbieta Łukowska/łp

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520