11 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

„Polska wraca teraz medialnie do czasu lat komunizmu” – uważają akademicy z AKO

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska wraca teraz medialnie do czasu lat komunizmu – podkreślono w oświadczeniu Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie obrony Polskiej Telewizji Publicznej.

Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. W środę natomiast resort kultury poinformował w komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek.
Oświadczenie – w sprawie obrony Polskiej Telewizji Publicznej – wydały w środę po południu Akademickie Kluby Obywatelskie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Lublinie, Gdańsku, Wrocławiu, Toruniu, Olsztynie oraz im. Jana Pawła II w Szczecinie.
W oświadczeniu podkreślono, że społeczność akademicka skupiona w Akademickich Klubach Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jana Pawła II „zgłasza zdecydowany sprzeciw wobec dokonywanego przez nowy rząd zamachu na media publiczne”.
„Obecne skandaliczne wydarzenia stanowią pogwałcenie obowiązującego prawa, włącznie z podeptaniem Konstytucji RP poprzez ominięcie gwarantowanych w niej organów i ich kadencyjności. Wzorem reżimów totalitarnych nowy rząd łamie praworządność blokując w sposób nielegalny elementarne prawo do swobodnego wyrażania opinii i przekazywania informacji” – napisano.
Wskazano, że działania rządu „przypominają ze zgrozą dyktatorskie poczynania z czasu stanu wojennego, kiedy bezprawnie i brutalnie pozbawiono Polaków wolności i dostępu do niezależnej informacji depcząc zdobycze +Solidarności+”.
„Polska wraca teraz medialnie do czasu lat komunizmu, do czasu, w którym przekaz informacyjny był ściśle kontrolowany przez władze, a działania władz nie podlegały żadnej publicznej kontroli ani krytyce” – napisano.
W oświadczeniu wskazano także, że zaistniała sytuacja jest „brutalnym pogwałceniem zasad demokracji bardzo groźnym dla jej funkcjonowania”, a w dłuższej perspektywie „jest zagrożeniem dla kondycji moralnej naszego narodu, dla aktywności obywateli w życiu publicznym”.
„Ten drastyczny zamach na wolność słowa dokonuje się pod sztandarami Unii Europejskiej i jeśli stamtąd nadal popłynie aprobata dla totalitarnych metod rządzenia, to pytanie o sens istnienia takiej Unii stanie się coraz bardziej naglące” – napisano.
„Zwracamy się do polskiej opinii publicznej o wyrażanie sprzeciwu wobec tej sytuacji i podjęcie walki o przywrócenie koniecznego w demokracji ładu medialnego. Z podobnym apelem zwracamy się do międzynarodowej opinii publicznej, a także do władz Unii Europejskiej wszystkich szczebli – tak wyczulonych na przestrzeganie praworządności, zwłaszcza w Polsce – o konsekwencję i odcięcie się od łamania prawa przez nowy rząd w Warszawie” – dodano.
Pod oświadczeniem podpisali się: prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak – przewodniczący AKO Poznań, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk – wiceprzewodniczący AKO Poznań, prof. dr hab. inż. Jan Duda – wiceprzewodniczący AKO Kraków, prof. dr hab. inż. Artur Świergiel – przewodniczący AKO Warszawa, prof. dr hab. Michał Seweryński – przewodniczący AKO Łódź, prof. dr hab. inż. Bolesław Pochopień – przewodniczący AKO Katowice, prof. dr hab. inż. Andrzej Stepnowski – przewodniczący AKO Gdańsk, dr hab. prof. UMCS Mirosław Szumiło – przewodniczący AKO Lublin, prof. dr hab. Małgorzata Suświłło – przewodnicząca AKO Olsztyn, dr hab. Jacek Piszczek – przewodniczący AKO Toruń, prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek – przewodniczący AKO Wrocław, dr hab. prof. US Piotr Briks – przewodniczący AKO Szczecin.
W komunikacie opublikowanym w środę przez MKiDN poinformowano, że minister kultury i dziedzictwa narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Dodano, że minister powołał nowe Rady Nadzorcze tych Spółek, które powołały nowe Zarządy.
W komunikacie wskazano, że „konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej”.
„Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji” – napisano.
Wskazano też, że „zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek”. (PAP)

 

autor: Anna Jowsa

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520