HomePOLSKA

Polska w rankingu reżimów, które… wykorzystują koronawirusa do represji

Polska w rankingu reżimów, które… wykorzystują koronawirusa do represji

Magazyn „Vice” stworzył ranking 30 państw, w którym znalazła się także Polska. Nie ma powodów do dumy ani do radości – w rankingu ujęto reżimy, które pandemię koronawirusa wykorzystują w celu represjonowania obywateli. 

 

Cały świat skupia swoje wysiłki na walce z pandemią koronawirusa. Nie wszystkim państwom w tej walce zależy jednak przede wszystkim na zdrowiu i bezpieczeństwu obywateli. Niektóre wykorzystują pandemię do ograniczania lub łamania praw obywatelskich albo umacniania rządu. Amerykański magazyn „Vice” wskazał 30 państw, które pod pretekstem walki z koronawirusem realizują inne cele.

 

Dlaczego w tym gronie znalazła się Polska? “Obecny reżim dąży do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w przyszłym miesiącu, pomimo zakazu prowadzenia kampanii z powodu kryzysu zdrowotnego. Ruch opozycyjny mówi, że to bardzo sprzyjające obecnemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie” – czytamy.

 

W rankingu reżimów wykorzystujących pandemię koronawirusa do realizacji naruszania praw obywatelskich i umacniania władzy Polska znalazła się w towarzystwie takich państw, jak:

 

 

    • Kambodża, gdzie media mają podlegają cenzurze, a obywatele być inwigilowani;

 

    • Węgry, gdzie premier Viktor Orban wprowadził bezterminowy stan wyjątkowy i umożliwił sobie wydawanie dekretów, pomijając parlament;

 

    • Bangladesz, gdzie osoby krytykujące reakcje rządu na pandemię są aresztowane;

 

    • Rosja, która chce wprowadzić totalną inwigilację obywateli, obejmującą m.in. pobieranie danych ze smartfonów i kart płatniczych.

 

 

Umieszczenie Polski w rankingu reżimów to nie jedyna krytyczna wobec naszego kraju publikacja w zagranicznych mediach w ostatnim czasie. W „Financial Times” pojawił się artykuł byłego dyrektora Amnesty International na Europę, krytykujący dążenia polskiego rządu do przeprowadzenia w maju wyborów prezydenckich podczas gdy trwa epidemia koronawirusa.

 

asz aip

COMMENTS