11.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Polska upamiętnia Żołnierzy Niezłomnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Cała Polska upamiętnia Żołnierzy Niezłomnych. Główne uroczystości odbędą się 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody poprzedzające to wydarzenie już się rozpoczęły.

Dziś w 240 miastach w Polsce i za granicą pobiegnie „Tropem Wilczym” około 60 tysięcy ludzi, by uczcić Żołnierzy Wyklętych – mówi Jan Dubiel z Fundacji Wolność i Demokracja. Jego zdaniem to bieg dla każdego, kto chce oddać hołd bohaterom. Celem inicjatywy jest docenienie wysiłku Żołnierzy Wyklętych w walce o wolną Polskę – wyjaśnia rozmówca IAR. Według niego jest to jeden z prostszych sposobów, aby pokazać, że historia działaczy podziemia niepodległościowego nie jest nam obojętna.
W następnych dniach zaplanowano między innymi wystawy, koncerty, apele pamięci i wykłady. We wtorek w Sejmie RP odbędzie się konferencja o kultywowaniu przez młodzież pamięci Żołnierzy Niezłomnych – informuje koordynator obchodów Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie Wojciech Boberski. Uczniowie z całej Polski, weterani oraz ich dzieci spotkają się w sali kolumnowej Sejmu. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane prace plastyczne, nadesłane na konkurs o Żołnierzach Niezłomnych. Następnie, młodzież przedstawi różne formy aktywności dbania o pamięć o polskich bohaterach.
Naczelnik wydziału edukacji IPN Olga Tumińska informuje, że Instytut Pamięci Narodowej poprzez zaplanowane wydarzenia chce przybliżyć postacie bohaterów podziemia antykomunistyczego. 28 lutego w teatrze Kamienica odbędzie sie spektakl inspirowany życiem Danuty Siedzikówny „Inki”. W całej Polsce przygotowano wiele wystaw – mówi Olga Tumińska. Dla przykładu podaje, że od poniedziałku, na placu Piłsudskiego w Warszawie będzie można oglądać ekspozycję „Po nici światła”. Naczelnik wydziału edukacji IPN wyjaśnia, że wystawa przypomina skrzydła husarii, na których widnieją zdjęcia między innymi „Inki”, „Zagończyka”, „Zapory” i Witolda Pileckiego. W ramach obchodów, osoby które chcą dowiedzieć się więcej o Żołnierzach Niezłomnych, mogą wziąć udział w spacerach, koncertach i grach miejskich przygotowanych w ramach obchodów.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada w rocznicę śmierci członków IV Zarządu Wolności i Niezawisłości. W więzieniu mokotowskim w Warszawie komuniści rozstrzelali Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawaleca, Józefa Batorego, Adam Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę.
W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, zamordowano około 9 tysięcy działaczy podziemia niepodległościowego. Komuniści wykonali ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Agata Woźniak, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520