HomePOLSKA

Polska rozwija kolejne możliwości transportowe między Azją a Europą

Polska rozwija kolejne możliwości transportowe między Azją a Europą

Po zeszłorocznym uruchomieniu stałego połączenia kolejowego między Polską a Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, Polska rozwija kolejne możliwości transportowe między Azją a Europą.

Jak czytamy w “Naszym Dzienniku”, Polsce zależy na rozwijaniu innej trasy Nowego Jedwabnego Szlaku, która będzie alternatywą wobec “szlaku rosyjskiego”.

Chodzi o tzw. południowy szlak – z Chin do Polski przez Kazachstan, Azerbejdżan, Turcję i Bałkany lub przez Gruzję i Ukrainę. Realizacja tych założeń ma być możliwa dzięki umowie, jaką Polskie Koleje Państwowe podpisały z kolejami Azerbejdżanu. Innym działaniem, które ma zintensyfikować ruch handlowy na polskiej kolei jest przystąpienie do tzw. Międzynarodowej Transkaspijskiej Trasy Transportowej, która jest południową odnogą Jedwabnego Szlaku.

Gazeta informuje również, że innym celem Polskich Kolei Państwowych jest przejęcie dużej części rynku transportowego między Europą a Indiami. Zdaniem autora artykułu, ten projekt może przynieść sukces, ponieważ Indie niechętnie patrzą na swój udział w projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku z uwagi na bezpośrednią rywalizacje z Chinami, dlatego szukają innych szlaków komunikacyjnych z Europą.
Więcej – w “Naszym Dzienniku”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Nasz Dziennik/MR/kry

COMMENTS