HomePOLSKA

Polska policja przemaluje radiowozy. Będą na nich gwiazdy jak w Ameryce!

Polska policja przemaluje radiowozy. Będą na nich gwiazdy jak w Ameryce!

Symbol amerykańskich szeryfów już niedługo pojawi się na maskach radiowozów polskiej Policji. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Mimo że aktualne oznakowanie radiowozów policyjnych zmieniono zaledwie kilka lat temu, ministerstwo infrastruktury przygotowuje nowy projekt malowania policyjnych aut – informuje portal auto-swiat.pl.

 

Policja stawia na gwiazdy

 

Na maskach radiowozów z przodu nad napisem “Policja” zostanie umieszczony symbol gwiazdy wraz z napisem “POMAGAMY I CHRONIMY” i numerem alarmowym 112 już jesienią 2020 r. Dodatkowo znajdą się tam numery taktyczne składające się z liter określających jednostkę, do której radiowóz jest przyporządkowany oraz cyfr (indywidualny numer pojazdu).

 

Po co? Żeby było bezpieczniej

 

Polska Policja ma dziś flotę ponad 20 tysięcy pojazdów, w większości są to samochody osobowe, ale funkcjonariusze jeżdżą też terenówkami, furgonami, ciężarówkami, ma też autobusy, samochody specjalistyczne, łodzie motorowe i motocykle.

 

– Zmiana korzystnie wpłynie na zwiększenie rozpoznawalności oznakowanych pojazdów policji, a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Informacja o numerze alarmowym 112 będzie miała też aspekt edukacyjny. Natomiast oznaczenie pojazdu niepowtarzalnym w skali kraju numerem taktycznym usprawnia współdziałanie oraz identyfikację pojazdu podczas wykonywania zadań służbowych – czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji rozporządzenia, nad którą pracuje Ministerstwo Infrastruktury.

 

aip

COMMENTS