7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nadal uważa, że unijny trybunał nie miał prawa zawieszać przepisów o Sądzie Najwyższym

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska podtrzymuje swoje argumenty w sporze o Sąd Najwyższy. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. W Luksemburgu zakończyła się już rozprawa unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Przedstawiciele Polski oraz Komisji Europejskiej prezentowali w jej trakcie swoje racje w sprawie zawieszenia w Polsce nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Miesiąc temu unijny Trybunał zawiesił działanie ustawy w Polsce do czasu wydania orzeczenia w Luksemburgu. W efekcie, do pracy w Sądzie Najwyższym wrócili sędziowie, którzy wcześniej, na mocy ustawy, przeszli na emeryturę. Polska uznała jednak, że takie działanie jest niezgodne z prawem.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił dziennikarzom w Warszawie, że zdaniem polskich władz, Trybunał nie miał prawa zawieszać przepisów ustawy. Taka argumentacja miała dzisiaj zostać powtórzona w czasie rozprawy w Luksemburgu. “Ten środek powinien być stosowany w sytuacji w której ma zapobiec ewentualnemu utrudnieniu czy uniemożliwieniu wydania w przyszłości wyroku w którym wprowadzano by nieusuwalne zmiany prawne i w związku z tym wydanie wyroku byłoby niemożliwe. Środek tymczasowy nie powinien mieć na celu odwracanie skutków prawnych. To nie jest jego charakterystyka” – mówił wiceszef MSZ.

Według informacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym spodziewane jest przed przerwą świąteczną. Według tych samych informacji, prawdopodobne jest podtrzymanie zawieszenia ustawy ale w ograniczonym zakresie.

Wszystko jest częścią sporu o zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości. Według nowej ustawy, sędziowie, którzy ukończyli 65 lat przechodzą w stan spoczynku. Zdaniem polskiego rządu, ma to uzdrowić polskie sądownictwo i spełnić obietnicę złożoną przez Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej.

Zmiany w sądownictwie krytykują polska opozycja oraz Komisja Europejska. Opozycja twierdzi, że jest to niezgodne z Konstytucją, a Bruksela, że może to naruszać niezawisłość sądów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/wcześn./sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520