HomePOLSKACiekawostki

Polska Angela Merkel ? – sylwetka Beaty Szydło

Polska Angela Merkel ? – sylwetka Beaty Szydło

Beata Szydło jest kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na urząd premiera i wiceprezesem partii. Od 2005 roku zasiadała w ławach sejmowych, z ramienia PiS.
Z wykształcenia etnograf, skończyła też między innymi, studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Jako posłanka znana z wystąpień na tematy ekonomiczne. Od 2011 roku była wiceprzewodniczącą Komisji Finansów Publicznych.
Do wielkiej polityki trafiła po katastrofie smoleńskiej, obejmując stanowisko wiceprezesa PiS. W ostatnich miesiącach stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w Polsce. Z sukcesem kierowała kampanią prezydencką Andrzeja Dudy. Powszechnie uważa się, że zwycięstwo nieznanego wcześniej europosła PiS, było w dużej mierze zasługą Beaty Szydło. Ona natomiast podkreślała, że był to efekt ciężkiej pracy zespołowej, całej “zwartej drużyny”.
W czerwcu na konwencji PiS Jarosław Kaczyński przedstawił jej kandydaturę na premiera. Beata Szydło zapewniła wtedy, że nie będzie fasadowym szefem rządu, mówiąc: “Nazywam się Szydło, Beata Szydło. Mam swoje opinie. Potrafię być uparta(…) i nie dam sobą na pewno sterować”.

Beata Maria Szydło z domu Kusińska urodziła się 15 kwietnia 1963 roku w Oświęcimiu. W 1989 roku ukończyła studia w Katedrze Etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie, do 1995-go była doktorantką na Wydziale Filozoficzno-Historycznym tej uczelni. Potem skończyła studia podyplomowe dla menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz w Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
W przeszłości była między innymi, asystentką w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i dyrektorem ośrodka kultury w Brzeszczach w województwie małopolskim. W 1998 roku została wybrana na burmistrza gminy Brzeszcze. Pełniła tę funkcję do 2005 roku. W latach 1998-2002 była radną powiatu oświęcimskiego z listy Akcji Wyborczej Solidarność.
W 2004 roku Beata Szydło została wiceprezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Brzeszcze. W 2004 brała udział w kursie International Visitor Leadership Program, organizowanym przez Departament Stanu USA.
Jej kariera polityczna zaczęła się w 2005 roku, kiedy wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości i z jego listy została wybrana na posłankę V kadencji. Uzyskała najlepszy wynik w okręgu chrzanowskim, zdobywając blisko 14 i pół tysiąca głosów. W kolejnych wyborach 2007-go i 2011-go wywalczyła reelekcję. Awansowała w strukturach PiS, w 2010 roku została wiceprezesem partii, w 2014 – skarbnikiem.
20 czerwca 2015 roku prezes Jarosław Kaczyński poinformował o wyznaczeniu Beaty Szydło, jako kandydatki PiS na urząd premiera po wyborach.
IAR/E.Porycka/E.Leo/dok.

COMMENTS