HomePILNE

Północna Korea: Test rakietowy. “Zakończył się sukcesem, był bardzo ważny”

Północna Korea: Test rakietowy. “Zakończył się sukcesem, był bardzo ważny”

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała o przeprowadzeniu testu rakietowego. Miał on się odbyć wczoraj w ośrodku Sohae w zachodniej części kraju, z którego dotąd wystrzeliwano satelity kosmiczne.

Jak podkreśliła agencja, test zakończył się sukcesem, był “bardzo ważny” i wzmocni strategiczne odstraszanie nuklearne Północnej Korei. Nie poinformowano jednak, jakiej rakiety dotyczył test. Podobny test miał miejsce w ostatnią niedzielę, jednak ani Korea Północna, ani Japonia nie potwierdziły wówczas próby rakietowej. Zdaniem ekspertów chodziło wówczas o naziemną, statyczną próbę silnika rakietowego.

Według przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych, północnokoreańskie władze obiecały zamknięcie ośrodka Sohae.

Negocjatorzy z komunistycznej Korei i Stanów Zjednoczonych ustalili wcześniej, że negocjacje rozbrojeniowe mają przynieść rozwiązanie przed końcem tego roku. Tymczasem fiaskiem zakończyły się ostatnie spotkania delegacji dwóch krajów. W tym roku Korea Północna testowała jedynie rakiety krótkiego zasięgu, jednakże Waszyngton nie uznał tego za naruszenie zobowiązań wynikających z pierwszego szczytu przywódców obu państw.

IAR/Reuters 14 12 07.42/IAR wcz./Siekaj/mt

COMMENTS