26.9 C
Chicago
sobota, 4 maja, 2024

Polityka wzięła górę? W ocenie PiS Iwona Hartwich jako polityk Platformy Obywatelskiej jest niewiarygodna w walce o prawa niepełnosprawnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trudno uwierzyć w szczerość intencji Iwony Hartwich, bo jest dzisiaj politykiem Platformy Obywatelskiej – podkreślił rzecznik PiS Rafał Bochenek odnosząc się do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Dodał, że w rządzie przygotowywane są kolejne rozwiązania, które mają wspomóc niepełnosprawnych.

Rafał Bochenek pytany we wtorek w Polskim Radiu 24 o trwający w Sejmie protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi podkreślił: „Bardzo ubolewamy nad tym, że protest niepełnosprawnych wciąż trwa na korytarzu Sejmu”. Dodał, że protestujący nie chcą niestety skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje Kancelaria Sejmu – pokoju w hotelu sejmowym, łazienki czy wyjścia do restauracji.

 

„Było wczoraj spotkanie z panem ministrem (Pawłem) Wdówikiem, skończyło się to jednym wielkim krzykiem pani Hartwich. Mam wrażenie, że ten krzyk zagłusza głos osób ze środowiska osób niepełnosprawnych, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy” – powiedział Bochenek.

 

Zwrócił uwagę, że renta socjalna została w ostatnich latach podniesiona i zrównana z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Jak dodał, dziś „niepotrzebnie głos środowiska osób niepełnosprawnych jest zakrzykiwany przez głos pani poseł Hartwich z Platformy Obywatelskiej”.

 

Zdaniem rzecznika PiS „trudno uwierzyć w szczerość intencji pani Hartwich, bo jest dzisiaj politykiem Platformy Obywatelskiej”. „Prosiłem wielokrotnie panią poseł Hartwich, żeby nie wykorzystywała tego w sposób polityczny, bo sprawa powinna być rozwiązana ponad podziałami politycznymi” – podkreślił Bochenek.

 

Zapowiedział równocześnie, że „kolejne rozwiązania, które mają wspomóc tę grupę społeczną są przygotowywane”. Według Bochenka przedstawione zostaną „jeśli nie w tym tygodniu, to na początku następnego”.

 

Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi wznowili 6 marca protest w Sejmie. Domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat.

 

Posłowie KO poinformowali w poniedziałek, że klub przejmuje obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej i zgłasza jako swój.

 

W poniedziałek wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik spotkał się w siedzibie MRiPS z osobami z niepełnosprawnością i ich opiekunami. Poinformował, że do końca tygodnia przedstawione zostaną rozwiązania, których celem będzie wsparcie osób z niepełnosprawnością.

 

Poprzedni protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych w Sejmie trwał wiosną 2018 r. Zgłaszali oni wtedy dwa postulaty – zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku „na życie”, zwanego też „rehabilitacyjnym” dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano wtedy jeden ich postulat – podniesienie renty socjalnej. Po proteście ich uczestnicy, m.in. Iwona Hartwich, otrzymali zakaz wstępu do Sejmu. Hartwich w 2019 r. kandydowała jednak do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej i została wybrana. (PAP)

 

autor: Piotr Śmiłowicz

 

pś/ par/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520