13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Polityka historyczna Rosji. Putin atakuje Polskę. Co go zirytowało?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Krasnodębski powiedział, że polityka historyczna, jaką aktualnie prowadzi Władimir Putin, jest skutkiem osłabienia „miękkiej siły” Rosji na arenie międzynarodowej.

W zeszłym tygodniu prezydent Rosji, ocenił, że to nie Pakt Ribbentrop-Mołotow doprowadził do wybuchu drugiej wojny światowej, a pakt monachijski z 1938 roku. Zarzucił też Polsce, że w 1938 roku współuczestniczyła w rozbiorze Czechosłowacji.

Jak podkreślił w radiowej Trójce Zdzisław Krasnodębski, powodem wypowiedzi Władimira Putina może być niedawna rezolucja Parlamentu Europejskiego, która potępiała pakt Stalin-Hitler. „To oczywiście na pewno go zirytowało, to zresztą jest taki tylko jeden symptom tego, że ostatnio osłabła jednak taka miękka siła Rosji, która zawsze miała swoich zwolenników w Europie wśród wielu partii” – zaznaczył europoseł PiS.

Do wypowiedzi prezydenta Rosji odniósł się polski MSZ, który w komunikacie napisał, że te słowa odnotował „z niepokojem i niedowierzaniem”. Resort uznał, że rosyjska narracja „prezentuje fałszywy obraz wydarzeń” sprzed 80 lat.

W komunikacie polskie MSZ napisało, że wypowiedzi rosyjskiego prezydenta nawiązują do stalinowskiej propagandy. Ministerstwo przypomniało, że w 1932 roku podpisano pakt o nieagresji między Moskwą a Warszawą. Mimo tego, to decyzją władz w Moskwie w 1937 roku NKWD przeprowadziła tak zwaną Operację Antypolską, podczas której zamordowano około 111 tysięcy osób. W oświadczeniu wskazano też na bliskie relacje Sowietów i nazistowskich Niemiec, których kulminacją był pakt Ribbentrop-Mołotow. Jak napisano, w jego wyniku „pod okupacją Związku Sowieckiego znalazło się 52 procent terytorium Polski z 13 milionami ludności, poddanej następnie masowym represjom”, podzielono też Europę Wschodnią „na niemiecką i sowiecką strefę wpływów, pogwałcając suwerenność Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii”. Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało także do władz Federacji Rosyjskiej o wznowienie prac Grupy do spraw Trudnych.

IAR/wcześ./PR3/sp/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520