HomeUSAChicago

Politycy Illinois o wkładzie Ruth Bader Ginsburg w amerykański system sprawiedliwości

Politycy Illinois o wkładzie Ruth Bader Ginsburg w amerykański system sprawiedliwości

Politycy z Illinois wspominają Ruth Bader Ginsburg. Sędzia Sądu Najwyższego USA zmarła w piątek. Miała 87 lat. Była ikoną amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, walczącą o równouprawnienie kobiet.

 

„Reprezentowała najlepszych prawników w naszym kraju. Niezłomna obrończyni praworządności, praw kobiet i obywatelskich. Naszym obowiązkiem jest uszanowanie jej wkładu w amerykański wymiar sprawiedliwości” – napisała na Twitterze burmistrz Chicago, Lori Lightfoot.

Gubernator Illinois, J.B. Pritzker stwierdził, że Ameryka straciła nie tylko ikonę wymiaru sprawiedliwości ale także inspirację. „Sędzia Ruth Bader Ginsburg była bastionem wolności, równowagi i strażnikiem praw wszystkich ludzi niezależnie od tego czy były  to kobiety, osoby niepełnosprawne, innej orientacji seksualnej czy koloru skóry. Zawsze zdecydowanie walczyła o ochronę każdego człowieka. Naszym zadaniem jest kontynuacja i ochrona jej dziedzictwa” – napisał gubernator.

Senator Dick Durbin zaznaczył,  że Ginsburg była amerykańską bohaterką i orędowniczką sprawiedliwości. Aktywista społeczny z Chicago, pasto Jesse Jackson powiedział z kolei, że była naszym narodowym klejnotem, posiadającym twarde, moralne zasady i niesamowicie otwarty pogląd na świat. Była orędowniczką równości i wolności każdego człowieka.

 

BK

COMMENTS