HomeMazowieckie

Policjanci wciąż poszukują 5-letniego Dawida Żukowskiego, zamieszkałego w Grodzisku Mazowieckim

Policjanci wciąż poszukują 5-letniego Dawida Żukowskiego, zamieszkałego w Grodzisku Mazowieckim

Dawid Żukowski zaginął. Szuka go policja w całym kraju. Policja ustaliła nowe fakty w sprawie zaginięcia chłopca. Trwa druga doba poszukiwań Dawida Żukowskiego z Grodziska Mazowieckiego. 10 lipca chłopca z domu zabrał ojciec. Według sąsiadów dziecko miało płakać. Kilka godzin później jego tata już nie żył. Nadal nie wiadomo, gdzie jest Dawid. Policja apeluje do wszystkich o pomoc o odnalezieniu 5-latka.

 

Dawid Żukowski zaginął

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego od wczoraj poszukują 5-letniego Dawida Żukowskiego. Wcześniej, 10 lipca około 17 ojciec zabrał chłopca z domu i odjechał w nieznanym kierunku szarą skodą fabią. Po czterech godzinach, przed 21, policjanci dostali zgłoszenie, że ojciec 5-latka nie żyje – mężczyzna zginął potrącony przez pociąg.

Jak poinformował nas kom. Sylwester Marczak z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji, ”najprawdopodobniej było to samobójstwo”. Samochód ojca został znaleziony niedaleko miejsca tragedii, jednak dziecka nie było w środku. W nocy z 10 na 11 lipca rozpoczęto poszukiwania chłopca.

Czy w rodzinie Dawida Żukowskiego dochodziło do przemocy?

Dziennikarze Onetu dotarli do nowych informacji, związanych z sytuacją rodzinną poszukiwanego 5-latka. Według ustaleń dziennikarzy portalu, prawo do opieki nad dzieckiem posiadali oboje rodzice, jednak od 3 tygodni mieszkali oni osobno. Powód separacji pozostaje nieznany.

Według nieoficjalnych informacji, mężczyzna miał stosować w rodzinie przemoc. Kilka dni przed zaginięciem chłopca, policja miała otrzymać zgłoszenie w tej sprawie.

Ponadto autorzy tekstu podają, że 32-latek miał borykać się także z problemami finansowymi oraz miał kłopoty związane z hazardem. Onet zastrzega jednak, że policja nie potwierdza na razie tych doniesień – funkcjonariusze nie udzielają szczegółowych informacji na temat prowadzonego śledztwa.

Poszukiwania Dawida Żukowskiego

Służby najpierw pojawiły się w rejonie dworca PKP, ale okazało się, że do zdarzenia doszło kilkaset metrów dalej. Zgłoszenie otrzymaliśmy około godz. 20.52. Pociąg relacji Skierniewice – Warszawa na wysokości ul. Korfantego w Grodzisku ze skutkiem śmiertelnym potrącił człowieka. Z okoliczności zdarzenia wynika, że było to samobójstwo – przekazała w rozmowie z serwisem grodzisknews.pl asp. Sztab. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Auto, którym podróżował mężczyzna z dzieckiem miało na szybie zasłonkę przeciwsłoneczną z czerwoną wyścigówką z bajki “Auta”.

W poszukiwania chłopca zaangażowanych jest wielu funkcjonariuszy. Policja korzysta z dronów oraz śmigłowca. Sprawdzane są także miejsca, gdzie w ostatnich godzinach życia przebywał ojciec dziecka – policja ustala to na podstawie logowań jego telefonu.

W czwartek policjanci kontynuowali poszukiwania do późnych godzin nocnych. Niestety, bez skutku. Pracę wznowiono nad ranem.

– Chodzi o wznowienie przerwanych przed północą działań pododdziałów zwartych. Służby operacyjne pracowały bez żadnej przerwy

– wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Sylwester Marczak, rzecznik stołecznej policji.

PAP dotarł do sąsiadów 32-letniego Pawła Ż. i Dawida Żukowskiego. Tuż przed zniknięciem, kiedy chłopiec z ojcem wychodził z domu, Dawid miał płakać. – Odpowiedział, że spadł z krzesła. Pocieszyłam go, mówiąc, że na pewno zaraz przestanie boleć – powiedziała kobieta reporterowi.

Zaginięcie Dawida Żukowskiego zgłosiła matka

Rodzice Dawida nie mieszkali razem. Oboje wychowywali jednak dziecko, żadne z nich nie było pozbawione praw rodzicielskich. Ojciec opiekował się chłopcem w dniu jego zaginięcia, a wieczorem miał odwieźć go do matki. Katarzyna Zych z grodziskiej policji poinformowała nas, że to właśnie matka Dawida około północy zawiadomiła funkcjonariuszy o zaginięciu syna.

Niewykluczone, że 10 lipca ojciec zabrał chłopca w okolice lotniska Okęcie w Warszawie, aby pokazać startujące i lądujące samoloty. Kluczowe dla sprawy jest znalezienie odpowiedzi na pytania: gdzie Paweł Ż. był z synem w ciągu czterech godzin? Czyli od 17 kiedy go zabrał do 21, kiedy rzucił się pod pociąg? Gdzie byli i gdzie go zostawił Dawida?

Wszyscy mają nadzieję, że chłopiec żyje.

Jak wygląda 5-letni Dawid Żukowski? W co był ubrany?

Dawid ma około 110 centymetrów wzrostu i szczupłą budowę ciała. Włosy jasne, zaczesane na prawą stronę. Chłopiec był ubrany w szaroniebieską bluzę dresową, niebieskie jeansy oraz niebieskie trampki z obrazkami Zygzaka McQueena.

Nowe doniesienia – Dawid obywatelem Rosji?

Według doniesień Polskiej Agencji Prasowej, 5-letni Dawid jest obywatelem Rosji. Sąsiadka babci dziecka miała powiedzieć dziennikarzom, że jego matka najprawdopodobniej jest Rosjanką.

Jak podaje PAP, w rozmowie z Rosyjską Agencją Prasową TASS rzecznik ambasady Federacji Rosyjskiej, Władimir Aleksandrow, powiedział, że Wydział konsularny ambasady monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z polską policją, która prowadzi poszukiwania.

Gdzie zgłaszać się z informacjami o Dawidzie Żukowskim?

Policja zwraca się do wszystkich o pomoc w odnalezieniu dziecka. Wszelkie zgłoszenia, nawet anonimowe, przyjmują policjanci Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Maz. tel. 22 755 60 10 (-11,-12,-13). Można również telefonować do najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Masz kryzys? Szukasz pomocy? Zadzwoń, tutaj otrzymasz wsparcie

800 70 2222 – Centrum Wsparcia – bezpłatny telefon dla osób w kryzysie czynny 24h / dobę, 7 dni w tygodniu (także w święta)
Centrum Wsparcia udziela porad dla dzieci, młodzieży i osobom dorosłym.

Centrum posiada stronę internetową
www.liniawsparcia.pl, na której, poza psychologami dyżurującymi pod telefonem wsparcia, umieszczono informację o dyżurach specjalistów:
– psychiatry
– prawnika
– pracownika socjalnego

Można też porozmawiać przez czat
internetowy, wysłać wiadomość
e-mail oraz znaleźć informacje o instytucjach pomocowych.
Wiadomość e-mail można wysłać przez formularz kontaktowy dostępny na stronie lub na adres e-mail:
porady@liniawsparcia.pl

116 123 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych

Można dzwonić codziennie,
w godzinach 14:00 – 22:00
(od poniedziałku do niedzieli,
z wyjątkiem dni świątecznych)

Telefon dostępny jest dla osób, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem, udziela pomocy osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu
oraz bliskim osób w kryzysie. Możesz zajrzeć na stronę www [KLIKNIJ]

116 111 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Można dzwonić codziennie,
w godzinach 12:00 – 02:00
(do 2-giej w nocy dnia następnego)

Ze strony www [KLIKNIJ]można też (po zalogowaniu) wysłać e-mail do specjalisty.
Masz problem i szukasz osoby, do której możesz się z nim zwrócić? Czujesz się samotny, potrzebujesz wsparcia i rozmowy z życzliwą osobą? Zadzwoń lub napisz wiadomość.
Kontaktować mogą się też osoby niepokojące się o swoich bliskich, przyjaciół, znajomych, rodzice, nauczyciele, pedagodzy.

800 12 12 12 Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka

Można dzwonić:
od poniedziałku do piątku,
w godzinach 8:15 – 20:00

Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.
Strona www [KLIKNIJ] telefonu.

800 108 108 Bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie) Fundacji “Nagle Sami”

Można dzwonić:
od poniedziałku do piątku,
w godzinach 14:00 – 20:00

Linia adresowana jest do wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy. Dzwoniący mogą anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji, otrzymać wsparcie czy zasięgnąć porady. Dyżury w Telefonie Wsparcia pełnią psychologowie i przeszkoleni studenci ostatnich lat psychologii.
Strona www {KLKNIJ]telefonu.

Red. Arek Biernat/Dziennik Zachodni PolskaPress/AIPCOMMENTS