7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Polacy wolą płacić bezgotówkowo

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polacy wolą płacić bezgotówkowo – tak wynika z badania ARC Rynek i Opinia dla eService i Związku Banków Polskich. Tę formę płatności preferuje 56 procent ankietowanych. Gotówkę wybiera prawie jedna trzecia badanych.

Dorota Zaborska z firmy badawczej wyjaśnia, że kartą częściej płacą mężczyźni (60 procent) i osoby między 35. a 44. rokiem życia (62 procent). Gotówkę preferują natomiast osoby w wieku od 18 do 24 lat, ale również mieszkańcy wsi. Im wyższe kwoty, które płacimy, tym częściej korzystamy z płatności bezgotówkowych. Ponad połowę (56 procent) płatności do 10 złotych regulujemy banknotami. W przypadku płatności na kwotę 10 tysięcy złotych 54 procent ankietowanych deklarowało sposób bezgotówkowy.

Jak twierdzi rozmówczyni IAR, to, czy używamy karty bądź gotówki, zależy też od tego, za co płacimy. Zakupy w sklepach internetowych w 63 procentach regulujemy przelewami. Taki sam odsetek reguluje w ten sposób codzienne rachunki za prąd czy gaz. W przypadku prezentów ślubnych 69 procent ankietowanych wybiera gotówkę. Ponad połowa reguluje w ten sposób płatności za usługi, takie jak wykonanie remontu.

Polacy używają blisko 38 milionów kart, prawie 80 procent z nich to karty zbliżeniowe. Dane Krajowej Izby Rozliczeniowej wskazują, że roczna wartość przelewów bezgotówkowych sięga 4,5 biliona złotych.

Badanie przeprowadzono we wrześniu metodą komputerową na grupie tysiąca osób w wieku od 18 do 55 lat.

IAR / Karol Tokarczyk/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520