18.9 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Polacy świętują 11. Listopada w całym kraju

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Warszawie marsz i bieg niepodległości, ale rocznicę jej odzyskania świętowano także poza stolicą.
Rekord padł na gdańskiej Paradzie Niepodległości – około 20 tysięcy osób przeszło dziś ulicami Głównego Miasta. Byli rekonstruktorzy oraz zabytkowe pojazdy. Organizatorem parady było stowarzyszenie SUM.
Obchody Święta Niepodległości w Poznaniu rozpoczęła msza święta w Kościele Farnym. Głównym miejscem uroczystości był Plac Wolności, gdzie utworzono strefę historyczną. Można tam poznać historię Wielkopolskiej Brygady Kawalerii i poznańskiej kawalerii konnej i zmechanizowanej. Na Placu Wolności można było z bliska podziwiać sprzęt wojskowy, m.in. tankietkę TKS z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, samochody Polski Fiat 612 i 508 Łazik oraz motocykl marki Sokół 1000. Uczestnicy uroczystości mogą też spróbować swoich kawaleryjskich umiejętności na ćwiczeniowym, drewnianym koniu.
W Marszu Niepodległości ulicami Szczecina wzięło udział około trzech tysięcy osób. Skandowano hasła: „Bóg, honor i ojczyzna”, „To my, to my, Polacy!” oraz „Cześć i chwała bohaterom”. Pochód został zorganizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Oprócz tego w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą oficerów i żołnierzy podziemia narodowego. W uroczystości wzięli udział kombatanci Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych organizacji niepodległościowych.
W Lublinie rocznicę niepodległości uczczono między innymi mszą w Archikatedrze. W homilii biskup lubelski Mieczysław Cisło, mówił między innymi o potrzebie edukacji historycznej młodego pokolenia. „Młodzież potrzebuje nie tylko monumentów, przed którymi zatrzyma się wnuk i zapyta swojego dziadka: Co znaczy ten pomnik?” – dodał biskup.
W Krakowie ponad dwa tysiące osób przeszło z Wawelu Drogą Królewską przed Grób Nieznanego Żołnierza.Na Placu Matejki w Krakowie – przy Grobie Nieznanego Żołnierza – odbył się uroczysty apel poległych oraz honorowa zmiana warty. Własne obchody w Krakowie zorganizowało Prawo i Sprawiedliwość. Po 16:00 rozpoczną się mszą świętą na Wawelu, a zakończą przed Krzyżem Katyńskim. Weźmie w nich udział między innymi Jarosław Kaczyński oraz liderzy Prawa i Sprawiedliwości.
Podczas katowickich obchodów Święta Niepodległości była defilada wojsk, uroczysty apel i złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Przy urzędzie wojewódzkim oglądać można także wystawę sprzętu wojskowego. Natomiast na Stadionie Śląskim zorganizowano piknik rodzinny.
Czwarty Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Zamościa. Z biało-czerwonymi flagami szli uczniowie zamojskich szkół, kombatanci i mieszkańcy miasta. O 18:00 w Zamojskim Domu Kultury odbędzie się koncert „W żołnierskiej pieśni”.
Święto Niepodległości można obchodzić na rozmaite sposoby. Wspaniały Teatr Bez Nazwy z Gietrzwałdu przygotował „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Premiera o 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie. Autorem adaptacji i reżyserem przedstawienia jest Andrzej Fabisiak, który od ponad 20 lat prowadzi Wspaniały Teatr Bez Nazwy. Tworzą go ludzie różnych zawodów, między innymi lekarze, prawnicy, nauczyciele czy rolnicy.
W Nowym Sączu o 18:00 rozpocznie się koncert w ramach cyklu „Jeszcze Polska Muzyka”. To przedsięwzięcie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – jednego z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. „W ramach projektu na terenie całego kraju prezentuje zapomniane utwory polskiej muzyki symfonicznej z XVIII i XIX wieku konfrontując je z arcydziełami muzyki europejskiej. Jego celem jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego”- podkreśla. W dzisiejszym programie: Grażyna Bacewicz – koncert na orkiestrę; Franciszek Lessel – Koncert fortepianowy C – Dur; Robert Schumann – Symfonia C dur No.2, Op.61.
W Nowym Sączu, podobnie jak w Warszawie, odbył się też Bieg Niepodległości. Rywalizacja była toczona na dwóch dystansach – 5 i 10-kilometrowym. Trasa prowadziła przez nowosądecką starówkę. W biegu wzięło udział około 100 osób. Podobny bieg odbył się w Zakopanem. W Radomiu startowano na symbolicznym dystansie 1918 metrów.
Mieszkańcy Piły podjęli dziś próbę pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób niosących jednocześnie flagę.

Dotychczasowy rekord ustanowiony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to 2139. W Pile do jego pobicia trochę zabrakło – z 400-metrową biało-czerwoną flagą ulicami miasta przemaszerowało około półtora tysiąca osób. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają, że podejmą kolejną próbę – 2. maja, podczas obchodów Dnia Flagi.
W Oświęcimiu uczczono 74. rocznicę egzekucji w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Złożono kwiaty pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. W rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, Niemcy w tym miejscu dokonali pierwszej egzekucji więźniów. Szacuje się, że do końca 1943 roku rozstrzelano tam kilka tysięcy więźniów.

(IAR)/zbiorcza/to/buch

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520