10.1 C

Polacy pokonali w Pradze Holendrów! Kolejna wygrana koszykarzy w mistrzostwach Europy!

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała Holandię 75:69 (19:20, 12:20, 17:15, 27:14) w swoim czwartym meczu grupy D mistrzostw Europy koszykarzy w Pradze. To trzecia wygrana biało-czerwonych, którzy zapewnili sobie awans do 1/8 finału.

Doping kilkuset kibiców z Polski pomógł biało-czerwonym w odniesieniu cennego zwycięstwa, które zapewnia drużynie trenera Igora Milicica awans do fazy play off – najlepszej 16 ME.

To było najciężej wywalczone zwycięstwo w grupie – jak przyznawali koszykarze po spotkaniu.

Bohaterem był Michał Sokołowski, który w drugiej połowie uzyskał 18 punktów (w całym spotkaniu – 24), miał pięć zbiórek i trzy asysty, a także niezliczoną liczbę dobrych zagrań w defensywie. Był na parkiecie ponad 36 minut i m.in. trafił 7 z 8 rzutów za dwa punky.

Oprócz Sokołowskiego cegiełkę do sukcesu dołożyli rezerwowi, szczególnie Jakub Garbacz trafił trzy z czterech rzutów zza linii 6,75 m.

Kapitan Mateusz Ponitka, ukarany faulem technicznym w połowie czwartej kwarty, musiał zejść do szatni i nie oglądał nawet końcówki meczu, którego losy rozstrzygały się właśnie w ostatnich minutach.

Polacy, którzy rozpoczęli spotkanie w identycznym składzie jak zwycięski pojedynek z Izraelem (z 35-letnim Aaronem Celem, A.J. Slaughterem, Mateuszem Ponitką, Michałem Sokołowskim i Aleksandrem Balcerowskim), prowadzili po pierwszych akcjach 11:5, 15:10, ale widać było, że grają z mniejszą energią, a konstruowanie akcji nie przychodzi im tak płynnie, jak w poprzednich meczach.

Po 10 minutach Polska przegrywała jednak 19:20 po rzucie za trzy punkty w ostatnich sekundach Charlona Kloofa. To był zawodnik, który sprawiał Polakom najwięcej problemów w ataku – do przerwy uzyskał aż 20 punktów, trafiając siedem z 10 rzutów z gry.

Szalony rzut prawie z połowy boiska równo z syreną kończącą drugą kwartę Leona Williamsa dał Holendrom prowadzenie 40:31 po 20 minutach.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od straty Ponitki. W 24. minucie Holandia prowadziła aż 49:36, a gra Polaków nie układała się. 35-letni Slaughter był wyraźnie zmęczony, a i po fizycznie grającym Ponitce widać było trudy turnieju. Sygnał do odrabiania strat dał Sokołowski – najpierw trafił zza linii 6,75 m, potem wykorzystał wolne i pobiegł do kontrataku, kończąc go zdobyciem punktów. Dołożył kolejny rzut za trzy punkty, a takimi samymi akcjami popisywał się też Garbacz.

W obronie Polacy byli bardziej aktywni, zmieniając się przy graczach rywali, zaś pod koszem zaporę dla Holendrów stanowił 21-letni Aleksander Balcerowski. Energię wnieśli też do gry Jarosław Zyskowski i Jakub Schenk. Po 30 minutach było 55:48 dla Holandii, która choć przegrała dotychczas wszystkie spotkania w grupie, to w każdym z nich walczyła do końca o zwycięstwo.

W 32. minucie po rzucie Zyskowskiego biało-czerwoni tracili już tylko punkt do rywali (55:56), a prowadzenie dała im kilkadziesiąt sekund później kolejna „trójka” Garbacza 58:56. Holendrzy odpowiedzieli rzutem z dystansu Leona Williamsa, po którym prowadzili 61:60.

Akcje Sokołowskiego w ataku, blok Balcerowskiego dały Polakom przewagę 66:61, ale i tę rywale zmniejszyli. W 37. minucie było tylko 66:65 dla biało-czerwonych. Sokołowski przy próbie rzutu zza linii 6,75 był faulowany – nie trafił pierwszego wolnego, ale dwa kolejne już tak. Swoje punkty dołożyli Balcerowski (w całym meczu trafił 8 z 9 za dwa punkty i miał siedem zbiórek), Michalak oraz z rzutów wolnych Slaughter i na 17,5 sekundy przed końcem zespół trenera Milicica prowadził 74:69.

Polska wygrała walkę pod tablicami 36:24, miała siedem przechwytów (rywale tylko dwa) i skuteczność rzutów za dwa punkty na poziomie 62 proc. (23 z 37). Holendrzy trafili więcej „trójek” – 9, ale za dwa punkty mieli 50 proc. skuteczność (14 z 28).

Środa jest dniem przerwy w gr. D, a w czwartek w ostatnim spotkaniu w Pradze Polska zmierzy się z faworytem Serbią.