Podczas świąt Bożego Narodzenia sięgajmy do tego, co jest w nas, ludziach najpiękniejsze

Podczas świąt Bożego Narodzenia sięgajmy do tego, co jest w nas, ludziach najpiękniejsze

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik mówi, że wszystkie symbole Bożego Narodzenia odnoszą się rzeczywistości duchowej. Choinka oznacza drzewo rajskie, dwanaście potraw wigilijnych to symbol dwunastu apostołów. Opłatek symbolizuje chleb, czyli ciało Chrystusa. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski mówi, że w tradycji naszego kraju szczególne miejsce zajmują kolędy i pastorałki. “Mamy ich w języku polskim ponad 500, pewnie najwięcej na świecie, to znak, jak ważne są te święta dla nas” – dodaje kapłan.

Ksiądz Rytel-Andrianik zachęca też, by w Boże Narodzenie odwiedzić krewnych, zwłaszcza osoby samotne i w ten sposób okazac im naszą pamieć i troskę.

 


 

Biskup Edward Dajczak zachęca, byśmy podczas świąt Bożego Narodzenia sięgali do tego, co jest w nas, ludziach najpiękniejsze. Ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej życzył wiernym spotkania z narodzonym Jezusem.
Hierarcha tłumaczył, że Narodzony Bóg, przychodząc w głąb serca – jak ujął – wybudza człowieka do pięknych reakcji. “Można stanąć przed sobą, pięknie dzielić się miłością. Na tym się koncentrujmy. Do tego dołóżmy, co chcemy – np. zastawiony stół – ale obrońmy to, co jest najgłębsze, najpiękniejsze i co nas wspaniale łączy” – apelował ordynariusz.
Biskup Dajczak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że ważne jest, by pamiętać o istocie świąt Bożego Narodzenia. “Jeżeli przez sam fakt stania się człowiekiem Bóg powiedział, że jest pięknie nim być, to sięgajmy po to, co najpiękniejsze” – mówił hierarcha. Zachęcał, abyśmy nie dali się zabieganiu, przesadzie. “Usiądźmy w domu, wspólnie zaśpiewajmy kolędy” – prosił biskup Edward Dajczak.
Hierarcha zachęcał, by podczas rozmów przy świątecznych stołach skupiać się na sprawach i wartościach, które nas łączą. Radził, by nie rozmawiać o polityce, bo “jesteśmy już tak rozpolitykowani” , że “to nas zabije”. Proponował, aby w Boże Narodzenie – jak ujął – “zresetować to wszystko” – usiąść, popatrzeć na siebie, bo wzajemnie dzielenie się Bogiem, człowiekiem i jego pięknem można uniezależnić od tego.
Biskup Edward Dajczak podkreślił, że Boże Narodzenie w naszym kraju ma wyjątkowy, bardzo rodzinny charakter. W tym czasie szczególnie należy też pamiętać o ludziach ubogich, samotnych, potrzebujących wsparcia.

A Kupczyk PR Koszalin /IAR/jl/dw

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0