16.3 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Po doświadczeniach z OFE Polacy niechętnie przystępują do Pracowniczych Planów Kapitałowych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Po trzech etapach wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych partycypacja w nich wynosi 30,4 procent – poinformował na konferencji online prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak wyjaśnił, liczba osób gromadzących oszczędności wspólnie z pracodawcą w PPK i w Pracowniczych Programach Emerytalnych wzrosła w ciągu półtora roku z 334 tysięcy do ponad 2 milionów.

 

Paweł Borys podkreślił, że Polski Fundusz Rozwoju zakładał, że liczba ta będzie o około 500-700 tysięcy wyższa ale jak mówił „2 miliony uczestników to dobry wynik”. Wyjaśnił, że obecnie prawie 26 tysięcy firm umożliwia pracownikom gromadzenie oszczędności wspólnie z pracodawcą. Najwyższa partycypacja dotyczy firm z branży usług finansowych, co według Pawła Borysa może wynikać z większej świadomości korzyści płynących z oszczędzania w PPK. Duży udział w PPK jest też w branżach nowych technologii. Najmniejszy zaś dotyczy firm z branży usługowej najmocniej dotkniętych pandemią, związanych z turystyką i kulturą.

 

Paweł Borys zwrócił uwagę, że program Pracowniczych Planów Kapitałowych sprawdził się pod względem swojego zasadniczego celu, jakim jest pomnażanie oszczędności uczestników PPK. Wyjaśnił, że pomimo tegorocznych zawirowań na rynkach finansowych uczestnicy uzyskali bardzo dobre stopy zwrotu inwestycji. Fundusze zdefiniowanej daty, na których gromadzone są środki uczestników PPK zarobiły średnio ponad 10 procent, fundusze o dłuższym horyzoncie inwestycyjnym zarobiły zaś 12 procent. Uwzględniając dopłaty ze strony pracodawcy i ze strony państwa, uczestnik PPK był w stanie podwoić swój kapitał. Stopa zwrotu uczestnika, który przystąpił do programu w listopadzie 2019 roku wyniosła ponad 122 procent.

 

Korzyści z oszczędzania w PPK Paweł Borys wyjaśnił na przykładzie osoby, która miesięcznie zarabia 5 300 złotych i dokonała wpłaty w wysokości 1378 złotych. „Jej stan aktywów po roku to ponad 3 tysiące złotych”. Prawie 1700 złotych to zwrot z inwestycji takiego uczestnika, wpłata pracodawcy wyniosła 1033 złotych, a dopłata od państwa 490 złotych. „To pokazuje, jak atrakcyjne są PPK na tle innych form inwestowania, nie mówiąc o depozytach bankowych, których oprocentowanie w tej chwili wynosi praktycznie zero” – podkreślił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Poinformował też, że obecna wartość aktywów zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych wynosi ponad 2 miliardy 700 milionów złotych. Łączna liczba przedsiębiorstw objętych obecnie PPK wynosi zaś 66 tysięcy 700. W blisko 32 tysiącach firm nie zawarto żadnej umowy o prowadzenie programu. Dotyczy to głównie firm zatrudniających od 20 do 50 pracowników.
Obowiązek wprowadzania PPK jako pierwsze miały firmy zatrudniające co najmniej 250 osób. Drugi i trzeci etap dotyczył małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 i co najmniej 20 osób. Ostatni, czwarty etap wdrażania PPK rozpocznie się 1 stycznia 2021 i obejmie pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów publicznych, bez względu na stan zatrudnienia.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Łukowska/i wz/w dwi/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520