HomeŚwiat

Po interwencji ambasady Niemcy przepraszają za określenie “polski obóz zagłady”

Po interwencji ambasady Niemcy przepraszają za określenie “polski obóz zagłady”

Organizatorzy obchodów 9 listopada rocznicy “Nocy kryształowej” w miejscowości Connstatt pod Stuttgartem przepraszają za użycie w zaproszeniu na uroczystości sformułowania “polski obóz zagłady” w odniesieniu do KL Auschwitz-Birkenau. Interwencję w tej sprawie podjęła Ambasada RP w Berlinie.

Niemieccy organizatorzy w liście z przeprosinami przesłanym do polskiej ambasady napisali, że ich intencją “nie było obrażanie Polaków, którzy byli ofiarami niemieckiego nazizmu”.
Rzecznik Ambasady RP w Berlinie Dariusz Pawłoś w rozmowie z Polskim Radiem zapewnił, że w takich sytuacjach polskie palcówki dyplomatyczne zawsze będą interweniować. “Gdy będzie fałszowana historia Polski i gdy będzie szkalowane dobre imię Polski i Polaków zawsze będziemy głośno powtarzać, że obozy koncentracyjne i obozy zagłady były niemieckimi obozami, zbudowanymi przez Niemców na ternie okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Polski” – powiedział rzecznik.

Organizatorzy uroczystości 9 listopada związanych w rocznicą “Nocy kryształowej” w miejscowości Connstatt zapewnili polskiego ambasadora, że także podczas uroczystości publicznie poinformują o swojej pomyłce.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski,Berlin/dyd

COMMENTS