Platforma Obywatelska i Nowoczesna negatywnie oceniły reformę edukacji minister Anny Zalewskiej. Platforma zapowiedziała złożenie w Sejmie wniosku o odwołanie minister edukacji, a Nowoczesna zadeklarowała poparcie go.
Posłanka PO Krystyna Szumilas uważa, że polska szkoła znajduje się w kryzysie, samorządy nie mają czasu ani pieniędzy na przygotowanie szkół, rodzice są zaniepokojeni. Posłanka poinformowała, że przed pierwszym posiedzeniem Sejmu Klub PO złoży wniosek o votum nieufności.
Zdaniem przewodniczącej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer, minister edukacji powinna zostać zdymisjonowana za samo rozporządzenie likwidujące indywidualne nauczanie dzieci niepełnosprawnych na terenie szkół. Według posłanki, ten rok będzie szczególnie trudny bo uczniowie, którzy pójdą do ósmej klasy i ci, które kończą trzecią klasę gimnazjów jednocześnie pójdą do szkół średnich jednocześnie Katarzyna Lubnauer uważa, że realnie oznacza to, że „szkoły, które dotychczas przyjmowały 4-5 klas mają przyjąć 10 klas, co pogorszy warunki nauki jeśli chodzi na przykład o lekcje wychowania fizycznego czy korzystanie z pracowni. Przewodnicząca Nowoczesnej powiedziała też, że „sami nauczyciele zapłacili za swoje własne podwyżki” ponieważ pieniądze „zostały znalezione w dodatkach dla nauczycieli oraz w opóźnieniu awansu zawodowego”.
Nowoczesna złożyła też projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz prawa oświatowego. Zgodnie z projektem, kosztów związanych z organizacją nauki religii nie można byłoby finansować z budżetu państwa, publiczne szkoły podstawowe mogłyby je organizować na pisemny wniosek rodziców, a ocena z religii nie byłaby umieszczana na świadectwie ani wliczana do średniej ocen. Nowoczesna proponuje też by po ukończeniu 13. roku życia o pobieraniu nauki religii decydowali uczniowie.
IAR/I.Szczęsna/to/