HomeŚwiat

Plan zahamowania imigracji do Wielkiej Brytanii

Plan zahamowania imigracji do Wielkiej Brytanii

Londyńska gazeta niedzielna “The Observer” donosi o planie tymczasowego, 7-letniego wykluczenia Wielkiej Brytanii z unijnej zasady swobody przepływu pracowników.

Ze źródeł dyplomatycznych na których opiera się gazeta wynika, że taki plan omawiany jest obecnie za kulisami w stolicach Europy.
Według “Observera”, premier Theresa May napotkała wprawdzie w zeszłym tygodniu w Paryż na ostry opór prezydenta Francji Francois Hollande’a, ale niekoniecznie dzień wcześniej w Berlinie. “To wprawdzie dopiero początki” – twierdzi cytowany dyplomata, ale na stole pojawiła się ponownie idea “hamulca bezpieczeństwa” dla niekontrolowanej imigracji.
Hamulec miałby działać przy zachowaniu pełnego dostępu Wielkiej Brytanii do jednolitego rynku i jego trzech pozostałych swobód: przepływu towarów, usług i kapitału. O takie rozwiązanie zabiegał bez skutku przed referendum premier David Cameron, a opór cześci państw Unii, w tym Polski, zaowocował Brexitem.
“Observer” przypomina, że w toku kampanii przedreferendalnej lider obozu Brexitu, Boris Johnson bagatelizował koszt utraty dostępu do jednolitego rynku, podkreślając, że wystąpienie z Unii przyniesie i tak wielkie oszczedności na brytyjskiej składce. Teraz jednak, podczas wizyty w Nowym Jorku, już jako minister spraw zagranicznych, powiedział, że widzi możliwość dobicia targu i “im szybciej tym lepiej”.

Grzegorz Drymer IAR, Londyn/sk

COMMENTS