HomePOLSKA

PiS składa kolejne protesty wyborcze. Czy to sposób Kaczyńskiego na odzyskanie Senatu?

PiS składa kolejne protesty wyborcze. Czy to sposób Kaczyńskiego na odzyskanie Senatu?

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło cztery kolejne protesty wyborcze do Sądu Najwyższego w sprawie wyborów do Senatu.

Jak podkreślił w rozmowie z IAR Krzysztof Sobolewski, w przypadku uwzględnienia protestów Prawo i Sprawiedliwość prosi o ponowne przeliczenie głosów we wskazanych okręgach. “Uzasadnienie jest podobne jak w przypadku poprzednich dwóch protestów, czyli suma głosów nieważnych jest wyższa, niż różnica, jaka była między kandydatem, który uzyskał mandat senatora a kandydatem, który przegrał” – powiedział polityk PiS.

Złożone dzisiaj protesty wyborcze dotyczą okręgów numer 12, 92, 95 i 96. Wcześniejsze protesty dotyczące wyborów do Senatu wpłynęły w piątek, dotyczą one okręgów numer 75 i 100.

Protesty rozpatrzy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie. Sąd Najwyższy ma 90 dni od daty wyborów na rozpoznanie protestów i wydanie uchwały o ważności wyborów.
Wybory parlamentarne odbyły się 13 października.

 

*

 

Politycy Lewicy uważają, że PiS chce zmienić wynik wyborów i rozstrzygnąć je na rzecz partii rządzącej metodami, które są sprzeczne z demokracją. Podczas konferencji prasowej w Sejmie sekretarz zarządu Wiosny Krzysztof Gawkowski i senator-elekt Gabriela Morawska-Stanecka skomentowali złożenie przez PiS do Sądu Najwyższego dwóch protestów w związku z wyborami do Senatu.

Prawo i Sprawiedliwość chce ponownego przeliczenia głosów w okręgu numer 75 – Katowice i numer 100 – Koszalin. W pierwszym wygrała startująca z listy SLD Gabriela Morawska-Stanecka, w drugim kandydat własnego komitetu, poseł PO mijającej kadencji, Stanisław Gawłowski.

Gabriela Morawska-Stanecka powiedziała, że wygrała wybory i nie boi się ponownego przeliczenia głosów w swoim okręgu. Przypomniała, że w sondażach wyborczych okręg 75. był traktowany jako taki, w którym wygra PiS. Zdaniem wiceprzewodniczącej Wiosny, wynik głosowania zaskoczył PiS, a powodem złożenia protesu jest to, że w Senacie opozycja ma obecnie większość, czyli 51 mandatów.

Poseł-elekt Krzysztof Gawkowski podkreślił, że Lewica zrobi wszystko, by uczestniczyć w tym “procederze”, który rozpoczyna Prawo i Sprawiedliwość. Zapowiedział wysłanie obserwatorów do ponownego liczenia głosów. Dodał, że w przypadku gdyby PiS – jak się wyraził – chciał “łamać kręgosłup demokracji” i oszukać wyborców, którzy oddali głos, Lewica będzie apelować do opinii publicznej “bądźcie z nami na ulicach”.

Protest PiS rozpatrzy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie. Sąd Najwyższy ma 90 dni od daty wyborów na rozpoznanie protestów i wydanie uchwały o ważności wyborów. Głosowanie odbyło się 13 października.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/I.Szczęsna/Rita/sjo

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wcześn./sp/sjo

COMMENTS