15.8 C
Chicago
sobota, 11 maja, 2024

PiS: Jeżeli marszałek Hołownia nie dopuści Wąsika i Kamińskiego do obrad Sejmu – złamie prawo

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jeżeli marszałek Sejmu Szymon Hołownia nie dopuści Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego do obrad Izby, to po raz kolejny złamie prawo – ocenili w piątek politycy PiS. Wskazali, że niedopuszczenie Wąsika i Kamińskiego do obrad może spowodować, że „cały proces legislacyjny w Sejmie może być uznany za nielegalny”.

W środę do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wpłynęły przekazane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię odwołania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka o wygaszeniu im mandatów poselskich. Do obu spraw wyznaczono składy sędziowskie i terminy posiedzeń niejawnych na 10 stycznia. W sprawie Wąsika skład sędziowski Izby Pracy złożony był z sędziów orzekających w SN od niedawna – po 2018 r., w sprawie Kamińskiego – z sędziów orzekających w tym sądzie jeszcze przed 2018 r.
W czwartek wyznaczony do sprawy Wąsika sędzia wydał postanowienie o przekazaniu sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, która tego samego dnia uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu Wąsika, wskazując że został on ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2015 r.; był wtedy skazany nieprawomocnie. Odnosząc się do tej decyzji marszałek Szymon Hołownia powiedział, że odwołania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego od decyzji o wygaszeniu im mandatów skierował do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN i oczekuję na odpowiedź z tej Izby. Marszałek dodał, że Kamiński ma wygaszony mandat poselski i nie powinien on pełnić żadnych obowiązków, wynikających z mandatu poselskiego, a jego legitymacja poselska nie będzie działała podczas posiedzenia Sejmu.
W piątek do tej sprawy odnosili się na konferencji prasowej politycy PiS. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że jeżeli marszałek Hołownia nie dopuści do obrad Sejmu Wąsika i Kamińskiego, to „po raz kolejny złamie prawo”. „Marszałek Hołownia przejdzie do historii jako marszałek, który łamie prawo” – ocenił.
Poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk wskazał, że „jeżeli marszałek Hołownia nie dopuściłby do pracy posłów, którzy mają immunitety i są posłami, to cały proces legislacyjny w Sejmie może być uznany za nielegalny”. „Takie są opinie niektórych prawników, m.in. prof. Kamila Zaradkiewicza, że to co będziemy robili w Sejmie pod ich nieobecność w sytuacji, gdy ich mandaty będą ważne, po prostu będzie procesem nielegalnym. Przypominam, że pracujemy nad budżetem państwa, dobrze by było, żeby większość koalicyjna się nad tym zastanowiła” – dodał.
Błaszczak ocenił z kolei, że czwartkowa konferencja prasowa Hołowni była „czymś horrendalnym”. „Za czasów pierwszego (rządu Donalda) Tuska media ujawniły kontakty między administracją Donalda Tuska a sędziami. Za drugiego Tuska mamy już marszałka Hołownię, który sam się chwali tym, że ustawia proces w Sądzie Najwyższym. Jest to horrendalne wydarzenie. Najbardziej obrazowy jest taki oto opis sytuacji, że skoro marszałek Sejmu w tej sprawie jest wyłącznie listonoszem, to ten listonosz, który się nazywa Hołownia, zmienił adres przesyłki, nie informując o tym nadawcę, a więc jest to ewidentne nadużycie” – mówił polityk.
Dopytywany o to, czy to oznacza, że kolejne osoby z list PiS nie będą obejmować mandatów po Wąsiku i Kamińskim, odpowiedział: „To oznacza próbę łamania prawa przez marszałka Hołownię. W tej sprawie dziś zostało złożone zawiadomienie do prokuratury dot. nielegalnego, w naszym przekonaniu, działania marszałka Sejmu. Nie zgadzamy się na nielegalne działania” – zaznaczył szef klubu PiS.
Posłowie PiS Michał Wójcik i Marcin Warchoł na piątkowej konferencji prasowej poinformowali, że złożyli zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez marszałka Sejmu, dotyczące „przestępstwa przekroczenia uprawnień, działania na szkodę interesu publicznego poprzez ręczne sterowanie sądownictwem, poprzez wpływanie na sędziów w danej sprawie”.
Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia br. prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. W związku z tym marszałek Sejmu wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. „Skutkiem utraty prawa wybieralności jest (…) wygaśnięcie mandatu posła” – podało wówczas CIS.(PAP)

 

autor: Katarzyna Krzykowska

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520