Projekt budżetu na 2023 r. odpowiada na wyzwania makroekonomiczne – zapewnił w piątek w Sejmie Andrzej Kosztowniak z PiS. Według niego to budżet bezpieczeństwa, odpowiedzialności, zapewnienia ważnych programów społecznych. Poseł zapowiedział, że jego klub będzie głosował za jego przyjęciem ustawy.
„Dyskutujemy dzisiaj nad budżetem wyjątkowym” – zaznaczył podczas piątkowej debaty budżetowej w Sejmie Andrzej Kosztowniak, wypowiadający się w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Zwrócił uwagę, że poza naszymi granicami toczy się wojna, „która ma wpływ bezpośredni nie tylko na polską gospodarkę, europejską, ale także światową”. Dodał, że w gospodarce światowej będą też odczuwane skutki pandemii – nawet przez kilkanaście lat.
Kosztowniak zapowiedział, że klub PiS będzie głosował za projektem budżetu. Jak zaznaczył, projekt budżetu na 2023 r. odpowiada na wyzwania geopolityczne i makroekonomiczne 2023 r.
„To budżet bezpieczeństwa, odpowiedzialności, zapewnienia realnych ważnych programów społecznych przy jednoczesnym zagwarantowaniu stabilności finansów publicznych” – ocenił.
Podkreślił, że w projekcie „odpowiedzialność budżetowa jest połączona z realizacją ambitnych programów społecznych, które wzmacniają polską rodzinę, polskich seniorów, pracowników, pracodawców”.
Kosztowniak zwrócił także uwagę, że w planach na 2023 r. rząd założył m.in. zwiększenie wydatków na obronność – na ten cel ma być przeznaczone 3 proc. PKB. „Bez tego wzrost byłby zdecydowanie niższy, a deficyt budżetowy byłby o kilkadziesiąt miliardów złotych niższy”. Jak stwierdził, Polska „musi dziś podjąć tan bardzo ważny wysiłek, aby obronić polskie granice”.
Według przedstawiciela PiS finanse publiczne „pozostają w dobrej kondycji”. „Aktualna sytuacja płynnościowa budżetu państwa jest dobra – na koniec września rezerwy płynnościowe środków złotowych i walutowych na rachunkach bieżących wynosiły 126 mld zł” – powiedział.
Odnosząc się do wydatków państwa w przyszłym roku poseł PiS zaznaczył, że w projekcie zaplanowano m.in. zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. „Zostały również zabezpieczone środki na kluczowe programy jak: 500 plus (40 mld 200 mln zł); Dobry start (1 mld 400 mln zł) czy realizację Rodzinnego kapitału opiekuńczego (2 mld 400 mln zł” – wskazywał. Dodał, że zabezpieczono również środki na wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie 7,8 proc.
Kosztowniak zwrócił także uwagę na rozpatrywany łącznie z projektem budżetu projekt ustawy okołobudżetowej. Zaznaczył, że jest on ściśle związany z budżetem na 2023 r. „Przewidywane w nim propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację, tym samym również za tym projektem będziemy głosować” – zapowiedział. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco