HomePOLSKA

Piotr Apel (Kukiz’15) pyta o koszty ewentualnej stałej bazy USA w Polsce. Trump był “bardziej zainteresowany pieniędzmi”

Piotr Apel (Kukiz’15) pyta o koszty ewentualnej stałej bazy USA w Polsce. Trump był “bardziej zainteresowany pieniędzmi”

Poseł Kukiz’15 Piotr Apel pyta o koszty ewentualnej stałej bazy amerykańskiej w Polsce. Ta kwestia była jednym z tematów wczorajszej rozmowy w Białym Domu prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda przekonywał Donalda Trumpa do stałej obecności w Polsce wojsk amerykańskich, dodając żartobliwie, że baza mogłaby nosić nazwę “Fort Trump”.

Prezydent USA stwierdził, że jego kraj rozważa temat stałej bazy, nie powiedział jednak, czy ostatecznie zgodzi się na taki pomysł.

Piotr Apel z Kukiz’15 mówił w Polskim Radiu 24, że żałuje, iż prezydent Donald Trump był “bardziej zainteresowany pieniędzmi niż zapewnieniem, że będzie się starał, by Polska była bardziej bezpieczna”. Poseł ocenił jednocześnie, że kwestia stałej bazy łączy się nie tylko z kosztami przygotowania takiej koncepcji.

“To nie jest tak, że Amerykanie będą działać jak firma ochroniarska, która będzie tylko liczyć pieniądze za stacjonowanie, oni też mają koszty i to będzie najprawdopodobniej pokrycie tych kosztów, a nie faktyczny zarobek dla Amerykanów. Tu jest też kwestia niebezpośrednia. To znaczy, jak będzie się zmieniać nasze prawodawstwo, jak rząd będzie dostosowywać się do wymogów, zaleceń amerykańskich korporacji” – mówił polityk Kukiz’15. Jak dodał, obecnie rządzący prezentują “prokorporacyjne” nastawienie.

W trakcie konferencji z prezydentem Dudą, Donald Trump eksponował aspekt finansowy stałej bazy argumentując, że Stany Zjednoczone udzielają ochrony innym krajom co odbywa się kosztem amerykańskich podatników. “Pan prezydent zaoferował nam ponad 2 miliardy dolarów więc przyglądamy się tej propozycji – zarówno od strony militarnej jak i kosztów” – podkreślił amerykański przywódca.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ Polskie Radio 24/Karol Darmoros/kjCOMMENTS