17.2 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

Pikiety pod siedzibami TVP

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Białystok/ Pikieta przed siedzibą oddziału TVP przeciwników zmian w mediach publicznych

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w środę w pikiecie przed siedzibą białostockiego oddziału TVP. Protestowały przeciwko działaniom rządu wobec mediów publicznych. W akcji wzięli udział m.in działacze PiS i przewodniczący podlaskiej Solidarności.
Protestujący mówili, że działania ministra kultury dotyczące zmian we władzach mediów publicznych, zwłaszcza TVP, są bezprawne. „Przyszliśmy bronić telewizji przed likwidacją, żeby bronić polskich mediów, jak trzeba będzie, będziemy przychodzić codziennie” – padały takie słowa.
„Na pilocie jest tyle programów. Jeśli ja nie chcę oglądać TVN czy Polsatu, ja sobie włączam mój kanał i nie mam pretensji do ludzi, którzy oglądali TVN, Polsat. Więc ja mam prawo też do jakiegoś kanału, swego” – mówiła jedna z uczestniczek manifestacji.
„Kiedy obserwujemy próby siłowego wejścia do siedziby Telewizji Polskiej, są to działania bezprawne, nielegalne z uwagi na fakt, że tylko i wyłącznie Rada Mediów Narodowych, której kadencja obecnie trwa, ma prerogatywy ku temu, żeby zmieniać zarządy mediów publicznych w Polsce” – mówił podlaski poseł PiS Adam Andruszkiewicz.
Przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski użył określenia „system bolszewicki”. „W taki sposób rozprawiać się ze społeczeństwem, odbierając możliwość odbierania różnych informacji, to jest system bolszewicki. To jest system z Białorusi, ja się tego nie spodziewałem” – powiedział.
Do protestujących wyszła dyrektor oddziału TVP Białystok Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz. „Bardzo byśmy chcieli nadal pokazywać wam najważniejsze informacje z regionu. Pokazywać to, co dzieje się obok was, być blisko waszych spraw, niestety nie możemy. Ale obiecujemy, że będziemy nadawać w internecie, będziemy nadawać na You Tube i będziemy wam przekazywać najważniejsze informacje” – mówiła, nawiązując do faktu wyłączenia sygnału ośrodków regionalnych TVP oraz TVP Info.
Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał też nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy tych spółek.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk

 

Gdańsk/ Protest pod oddziałem regionalnym TVP

Pod siedzibą TVP w Gdańsku w środę zebrała się grupa kilkudziesięciu osób, które protestowały przeciwko działaniom rządu wobec mediów publicznych. Takiej sytuacji nie było wcześniej, jest to sytuacja bez precedensu – mówili.
O godzinie 18 w środę pod budynek ośrodka TVP przy ulicy Czyżewskiego w Gdańsku przyszło kilkadziesiąt osób.
„Zebraliśmy się w bardzo krótkim czasie, bo obserwujemy, co się dzieje teraz w Polsce. Takiej sytuacji nie było wcześniej, jest to sytuacja bez precedensu, żeby sygnał telewizji publicznej został wyłączony. Jeżeli taka sytuacja się utrzyma, to jest to początek równi pochyłej. Tak samo będzie można decydować uchwałami sejmowymi o wszystkich rzeczach, które nie pasują obecnie rządzącym” – mówił w środę pełnomocnik PiS w okręgu gdańskim Tomasz Rakowski.
Radny PiS w Radzie Miasta Gdańska Przemysław Majewski wskazał, że „polskie media, takie jak TVP Gdańsk są ważne, ponieważ zapewniały pluralizm”.
„O 18:30 włączano telewizję, żeby dowiedzieć się, co dzieje się w regionie: w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kwidzynie, Malborku, Tczewie i Słupsku. Dzisiaj tych wiadomości, Panoramy nie ma. Dlaczego nie ma? Bo przed południem do siedziby na Woronicza weszli ludzie nie wiadomo jacy, nie wiadomo skąd. Na podstawie uchwały Sejmu, nawet niezmienionej ustawy, próbuje się dzisiaj podejmować bezprawne decyzje odnośnie tego, kto jest w zarządzie, kto jest w radzie nadzorczej mediów publicznych” – podkreślał.
Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek.(PAP)

Kielce/ Protest przed siedzibą TVP 3 Kielce

Grupa osób protestowała w środę wieczorem przed siedzibą TVP 3 Kielce. Demonstranci wyrażali swój sprzeciw wobec zmian w kierownictwie mediów publicznych.
Protestujący mówili, że w związku z wprowadzonymi zmianami obawiają się utraty „pluralizmu i niezależności mediów”. Nawoływali do ochrony wolności mediów oraz „szanowania zasady równowagi informacyjnej”. Wśród protestujących było wielu działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Oceniali oni, że doszło do „siłowego przejęcia mediów publicznych z pogwałceniem przyjętych zasad i porządku prawnego”.
„To, co się dzisiaj wydarzyło, to nie jest tylko i wyłącznie atak na telewizję publiczną, to jest atak na ład prawny w Polsce, złamanie standardów” – mówił kielecki radny PiS Marcin Stępniewski.
Podczas protestu dominowały hasła: „polskie wolne media”, „zamach stanu”, „precz z komuną”.
W proteście uczestniczyło około 50 osób.
Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych, oraz Polskiej Agencji Prasowej.
W środę resort kultury poinformował w komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.(PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga

Lublin/ Ponad sto osób uczestniczyło w pikiecie przed siedzibą TVP3 Lublin

Ponad sto osób uczestniczyło w środę wieczorem w pikiecie przed siedzibą lubelskiego oddziału TVP, sprzeciwiając się zmianom w mediach publicznych oraz wyłączeniu sygnału TVP 3 Lublin. Wzięli w niej udział m.in. działacze PiS i przewodniczący lubelskiej Solidarności.
Wśród ponad stu uczestników demonstracji przed siedzibą lubelskiego oddziału TVP Lublin przy ul. Raabego byli m.in. lokalni politycy PiS, przewodniczący NSZZ Solidarność Marian Król oraz wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, który jest przewodniczącym Rady Programowej oddziału terenowego TVP3 w Lublinie.
„My jako Rada Programowa prześlemy wezwanie do jak najszybszego wznowienia i przywrócenia sygnału telewizji TVP 3 Lublin, włączenia strony internetowej. Jednoznacznie potępiamy te bezprawne metody ograniczania wolności mediów oraz wszelkie próby odbierania Polakom dostępu do informacji, bo tak to odczytujemy. To jest robione po to, żebyśmy nie wiedzieli, co się w Polsce dzieje” – mówił podczas pikiety.
Uczestnicy skandowali hasła: „wolne media”, „precz z komuną”. Mieli ze sobą biało-czerwone flagi oraz flagi Solidarności. W swoich wypowiedziach krytykowali wyłączenie nadawanie kanału TVP Info oraz kanałów ośrodków regionalnych TVP3. Pikieta zakończyła się po ok. 40 minutach odśpiewaniem hymnu Polski.
Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał też nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy tych spółek.(PAP)
autorka: Gabriela Bogaczyk
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520