11 C
Chicago
sobota, 4 maja, 2024

Pierwszy w Polsce paczkomat do wypożyczania książek stanął w Toruniu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przed Książnicą Kopernikańską firma InPost zainstalowała swój paczkomat. Kolejny, ale inny niż pozostałe.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, będzie to pierwszy paczkomat w kraju pełniący jednocześnie funkcję wypożyczalni książek. Czytelnicy, korzystający z zasobów toruńskiej biblioteki, będą mogli zamawiać do niego książki i tam je po przeczytaniu oddawać – z pominięciem bezpośredniego kontaktu z bibliotekarzem, a więc bezpiecznie dla obu stron.

 

– To rozwiązanie jest właśnie testowane, ostatecznej decyzji jeszcze nie ma – zastrzega Marek Ospalski z Książnicy Kopernikańskiej.

 

Jeśli testy potwierdzą, że pomysł się sprawdza, a „InPost” da zielone światło uruchomieniu nowej funkcji paczkomatu, Książnica poinformuje swoich Czytelników, jak z tego korzystać. Zainteresowani pewnie będą musieli zainstalować odpowiednią aplikację na swoich smartfonach. Są przymiarki, by w podobny sposób wykorzystać paczkomaty sąsiadujące z bibliotekami w innych częściach miasta.

 

Znów otwarte, ale z ograniczeniami

 

W minionym tygodniu pojawiły się też informacje, że – w związku z antyepidemicznymi ograniczeniami – od poniedziałku 30 listopada ruszy akcja „Książka na telefon”. Biblioteki miały pozostać zamknięte dla czytelników. Książki zamawiałoby się telefonicznie i odbierało od bibliotekarzy o umówionej godzinie… przed drzwiami wypożyczalni. W ten sam sposób odbywałby się zwrot wypożyczonych tytułów. To już nieaktualne. Czwartkowe Rozporządzenie Rady Ministrów zezwala od 28 listopada przyjmować czytelników w budynku biblioteki. Warunek: 15 metrów kwadratowych powierzchni na osobę (nie dotyczy to bibliotekarzy). Na drzwiach do biblioteki musi się w związku z tym znaleźć informacja, ile maksymalnie osób może wejść do środka. A jeśli nie da się spełnić wymaganych warunków?

 

Otwarcie wypożyczalni to możliwość, a nie obowiązek. Ostateczną decyzję podejmuje dyrektor danej biblioteki biorąc pod uwagę warunki lokalowe swojej placówki i sytuację epidemiczną w mieście czy gminie. Takie rozwiązanie toruńska Książnica ćwiczyła już przed drugim zamknięciem kultury. – Znowu będzie można do nas przychodzić, ale nie będzie wolnego dostępu do regałów. Książki poda bibliotekarz – mówi Marek Ospalski. Biblioteka Narodowa rekomenduje placówkom w całym kraju telefoniczne umawianie się z czytelnikami na odbiór książek o określonej godzinie. To pozwoli kontrolować liczbę osób przebywających w wypożyczalni.

 

Wirusy na okładce

 

Specjaliści od wirusologii zachęcają do płacenia w sklepach kartą i unikania kontaktu z banknotami, na których mogą znajdować się wirusy. Papierowe książki przechodzące z rąk do rąk też mogą być nośnikiem drobnoustrojów. – Jeszcze dłużej niż na papierze wirus utrzymuje się na lakierowanych okładkach książki – czytamy w zaleceniach Biblioteki Narodowej.

 

– Dlatego rekomendujemy poddawanie trzydniowej kwarantannie egzemplarzy zwracanych przez użytkowników do biblioteki. Przyjęte od czytelnika książki powinny zostać odłożone na trzy dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie. Biblioteka Narodowa odradza dezynfekowanie książek, które mogło by je zniszczyć. W toruńskiej Książnicy książki już od miesięcy przechodzą po oddaniu kilkudniową kwarantannę. Nadal obowiązuje tu też dezynfekcja rąk.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520