-0.9 C
Chicago
wtorek, 19 marca, 2024

„Piątka dla zwierząt”. PiS próbuje naprawić swój błąd, ale czy odzyska popracie rolników?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Poprawki mają dotyczyć powołania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, wydłużenia do stycznia 2022 vacatio legis roku dla zapisów nowelizacji, pozostawienia możliwości uboju rytualnego drobiu i wprowadzenia mechanizmów odszkodowawczych dla tych, którzy będą musieli wygasić działalność hodowlaną.

Na wspólnej konferencji z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą szef rządu podkreślał, że proponowane zmiany mają jednocześnie zapewnić rozwój polskiego rolnictwa, jak i dbać o dobrostan zwierząt. Są wynikiem konsultacji z rolnikami oraz hodowcami zwierząt futerkowych.

Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie zapisu o odszkodowaniach dla rolników i hodowców w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że pomoc będzie dystrybuowana w ramach specjalnie stworzonego mechanizmu. Doprecyzował, że od stycznia 2022 roku będą wypracowywane „odpowiednie mechanizmy odszkodowawcze”, które pozwolą uwzględnić korzyści i zyski, które płynęły z poszczególnych rodzajów hodowli.

Premier dodał, że czas, w którym powstaną mechanizmy pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku zmian w prawie, ma związek z proponowanym ponad rocznym vacatio legis nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Podkreślił, że wydłużenie czasu, w którym ustawa będzie oczekiwała na wejście w życie ma pozwolić lepiej przygotować się do zmian producentom, przedsiębiorcom, rolnikom i hodowcom zarówno zwierząt futerkowych jak i zwierząt hodowanych w związku z ubojem rytualnym.

Wśród propozycji zmian do „piątki dla zwierząt” przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego znalazło się także utworzenie w krótkim czasie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Premier wyjaśnił, że instytucja będzie badała dobrostan zwierząt zarówno na wsi, jak i w miastach. Jak mówił, wszyscy, którzy dostrzegą niewłaściwe traktowanie zwierzęcia – czy to organizacje ekologiczne, czy osoby prywatne – będą mogli zasygnalizować to do Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że „żadna osoba, która nie reprezentuje państwa polskiego bezpośrednio, nie będzie mogła sama weryfikować stanu chowu zwierzęcia, czy hodowli zwierząt”.

Premier poinformował, że nad ustawą, na mocy której zostanie powołana Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt, będzie w najbliższych dniach pracować rząd. Jak mówił, jest prawie pewne, że na kolejnym posiedzeniu cała ustawa zostanie zaprezentowana – będzie gotowa. Podkreślił, że „mówimy o krótkich tygodniach, jeśli chodzi o proces legislacyjny i naprawdę szybkim wdrożeniu – powiedzmy od początku przyszłego roku (…)”.

Wśród zmian do „piątki dla zwierząt” przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego znalazło się także pozwolenie na ubój rytualny drobiu.

Mateusz Morawiecki przekonywał, że tzw. piątka dla zwierząt jest konieczna w związku z zachodzącymi zmianami cywilizacyjnymi i troską o „humanitarne” traktowanie zwierząt. Podkreślił, że wraz ze zmianami rząd chce zaproponować jednocześnie rozwiązania dobre dla rolników, które wzmocnią polskie rolnictwo. Zaznaczył, że przy tworzeniu propozycji zmian do nowelizacji, wzięto pod uwagę wiele z przedstawionych przez środowiska rolnicze różnych wariantów rozwiązań.

Proponowane poprawki „uwzględniają głosy tych, z którymi udało nam się spotkać, z którymi przeanalizowaliśmy różne możliwości, różne sytuacje oraz różne obiekcje” – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Minister dodał, że w jego resorcie pracuje komisja, która przygotowuje system rekompensat dla rolników. „Chcemy, aby to dotyczyło przede wszystkim tych, którzy tracą zyski z powodu wprowadzenia ustawy. Przede wszystkim przedsiębiorców i rolników” – wyjaśnił.

Nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt pracuje obecnie Senat. W trakcie posiedzeń senackich komisji ustawodawczej oraz rolnictwa i rozwoju wsi senatorowie zgłosili kilkadziesiąt poprawek. Jutro ustawa trafi na obrady wyższej izby polskiego parlamentu.

 

***

 

Senacka Komisja Ustawodawcza przyjęła poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Poprawki wprowadzają między innymi obowiązek chipowania psów oraz możliwość odwołania się do sądu, gdy przedsiębiorca lub rolnik dostanie niezadowalającą rekompensatę za ograniczenie albo zamknięcie jego działalności gospodarczej w wyniku nowych przepisów.

Jedna z poprawek wprowadza też zakaz przekazywania zwierząt jako nagród w różnego rodzaju konkursach czy loteriach. Senatorowie nie przyjęli natomiast poprawki, która wprowadzałaby zakaz kupowania kotów i psów nierasowych poza miejscem ich hodowli, w tym również przez Internet.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy wraz z poprawkami zagłosowało dziewięciu senatorów, dwóch było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu. Jeszcze dziś nowelizacją ustawy zajmie się Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jutro natomiast nowelę rozpatrzy Senat na posiedzeniu plenarnym. Początek obrad zaplanowano na godzinę dziewiątą.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt została przygotowana przez Forum Młodych PiS przy wsparciu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zakłada miedzy innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenie uboju rytualnego i trzymania zwierząt na uwięzi.

 

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Mytlewski/d ms/w dyd

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/zbiorcza/d jl/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520