Podczas letnich igrzysk w Paryżu dla mieszkańców wioski olimpijskiej, a następnie paraolimpijskiej, ma zostać przygotowanych 300 tysięcy prezerwatyw – poinformował dyrektor wioski Laurent Michaud w wywiadzie dla „Sky News”.
Zamieszka w niej podczas igrzysk (26 lipca – 8 sierpnia) oraz paraolimpiady (28 sierpnia – 8 września) w sumie około 14 tysięcy sportowców i przedstawicieli sztabów trenerskich.
W Tokio w 2021 roku podczas igrzysk rozgrywanych w reżimie bezpieczeństwa sanitarnego w dobie COVID-19 organizatorzy nakazywali „unikania niepotrzebnych form kontaktu fizycznego”. Japończycy zerwali z tradycją olimpijską – rozdawaniem prezerwatyw w wiosce w czasie igrzysk. Były one dawane sportowcom, gdy opuszczali Japonię.
Pierwszymi igrzyskami, podczas których rozdawano tego typu środki antykoncepcyjne były letnie zmagania w Seulu w 1988 r. Przygotowano wówczas 8500 prezerwatyw – podał dziennik „The Washington Post”. Organizatorom chodziło o promowanie wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom wirusem HIV.
W Sydney w 2000 roku przygotowano 70 tys. takich środków, ale w trakcie trwania rywalizacji okazało się, że ich liczba jest niewystarczająca, co zmusiło organizatorów do jej uzupełnienia o kolejnych 20 tysięcy.
Rekordową liczbę prezerwatyw dostarczono do wioski olimpijskiej w 2016 r. w Rio de Janeiro – 450 tysięcy. Było to trzy razy więcej niż w Londynie w 2012. Wówczas po raz pierwszy w historii igrzysk pojawiły się także specjalne zabezpieczenia przed zakażeniem HIV i innymi chorobami przenoszonym drogą płciową dla kobiet (w liczbie 100 tys.).(PAP)